Zákon o poplatcích za vynětí půdy se možná dočká novely
Stavebníkům začíná období nejistoty. Především ti, jichž se týkají poplatky blízko jejich maximální výše, budou muset vyřešit dilema, zda svou stavbu pozastaví do doby, než poslanci rozhodnou.
Poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu mohou výstavbu rodinných domů může prodražit o statisíce. Zaznamenali jsme případy, kdy poplatek za vynětí půdy ze ZPF byl stanoven při horní hranici, tedy kolem 1500 korun za metr čtvereční. Poslední případ je přibližně z poloviny července tohoto roku, kdy se na nás obrátil stavebník z Olomoucka s tím, že poplatek v jeho případě by měl dosáhnout více než 1700 korun za metr čtvereční.
Zdá se ale, že výstavba rodinných domů ještě není odsouzena k pomalému zániku. Skupina poslanců TOP09, zastoupená poslankyní Věrou Kovářovou, totiž minulý měsíc předložila v Poslanecké sněmovně návrh na novelizaci Zákona č. 41/2015 sb. o ochraně zemědělského půdního fondu. V ní se mimo jiné uvádí, „že souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu s vynětím půdy ze zemědělského půdního fondu není třeba, má-li být ze ZPF odňata zemědělská půda na pozemcích, které jsou ve schválené územně plánovací dokumentaci uvedeny jako plochy pro bydlení.“
V důvodové zprávě k navrhované novelizaci se mimo jiné dočteme, že „Do novelizace zákona o ochraně zemědělského půdního fondu uskutečněné na začátku roku 2015 bohužel – vzhledem k podobě ústavní úpravy vztahů mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem – nebyla zakomponována některá ustanovení, jejichž přijetí doporučila horní komora a jimž vyjádřily podporu i politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Vzhledem k nepřijatelnosti jiných senátních pozměňovacích návrhů byl však návrh přijat v podobě, v jaké jej schválila Poslanecká sněmovna, a všechny senátní pozměňovací návrhy spadly pod stůl.“
„Je neúměrné, aby poplatek za vynětí půdy byl vyšší než kupní cena pozemku. Pro mnoho mladých rodin je to obrovská komplikace, na tuto sumu si totiž nemohou vzít hypotéku,“ okomentovala návrh novely zákona jeho předkladatelka Věra Kovářová. „Musíme chránit zemědělskou půdu, ale v některých případech musí převládnout jiný veřejný zájem. Pro obce jsou takové poplatky neúměrné, pokud staví chodník nebo cestu pro své občany,“ uvedl poslanec TOP09 a starosta obce Bolatice Herbert Pavera. „Navíc nerozumím tomu, proč musí státu platit za stavby svých komunikací na zemědělské půdě obce, ale státní instituce takovou povinnost nemají.“ Kromě výstavby pro bydlení by se podle navrhované novely neměly platit poplatky za vynětí půdy ze ZPF také v případě výstavby veřejně prospěšných staveb.
Zdá se, že občanům, kteří se rozhodli otázku svého bydlení řešit výstavbou vlastního domu, svitla určitá naděje. Zatím je ovšem ve hvězdách, kdy se bude o předložené novele jednat a jakou má šanci na úspěch. Vzhledem k tomu, že se ministerstvu životního prostředí podařilo aktuálně platný zákon za minimálního povšimnutí laické i odborné veřejnosti prosadit, dá se očekávat, že vůle k nějaké změně nebude velká. Stavebníkům tedy začíná poměrně dlouhé období nejistoty. Především ti, jichž se týkají poplatky blízko jejich maximální výše, budou muset vyřešit dilema, zda svou stavbu pozastaví do doby, než poslanci rozhodnou, nebo ze svých kapes vytáhnout další statisíce, aby si své sny o bydlení v rodinném domku splnit co nejdříve.
Petr Musil
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Crestyl odstartoval brněnský projekt Dornych. Nabídne obří kliniku, hotel, coworking i desítky restaurací, barů a kaváren
- Třetí čtvrtletí letošního roku ryze českých investic
- Sídlo Louis Vuitton v Pařížské mění vlastníka: budovu získala Raiffeisen investiční společnost
- Realitní fond CB Property Investors spouští výstavbu rezidenčního projektu v Liberci
- Praha spouští elektronické aukce pro pronájem městských bytů