Zahrada ve svahu: tipy, jak řešit nerovný terén na zahradě
Přechody ve svahu
Ať už se na své zahradě potýkáte s malou strání nebo velkým svahem, ideálním a jednoduchým řešením jsou palisády z betonových bloků. Jejich výška může být od 40 cm až do dvou metrů, takže vám pomohou zakousnout se i do pořádného kopce. „Zahradu lze rozdělit do několika úrovní pomocí teras a získat tak jako bonus estetické funkční členění,“ prozradil architektonický tip specialista společnosti BEST Václav Henžlík. Nejčastější tvary profilů palisádových dílců jsou čtverec, obdélník a kruh. Umožňují totiž přesné a snadné vybudování rovných či oblých linií palisády.
Dominanta zahrady
Pohyb mezi jednotlivými úrovněmi zahrady lze řešit v zásadě dvěma způsoby. Nakloněnou rovinou nebo schodištěm. To je ve většině případů nejvhodnější volbou a může se stát i dominantou vaší zahrady. Ke stavbě je možné použít buďto palisádu spolu s dlažbou, nebo speciální schodišťové díly. Ty mohu být buďto monolitické, zde každý blok představuje jeden stupeň schodiště, nebo ve tvaru písmene L. Je tak možné vystavět samostatné schodiště, nebo tyto dílce použít k obložení již hotového betonového schodiště.
Jednoduché tipy pro realizaci palisády
Stavba palisád je poměrně jednoduchá záležitost. Pro méně zdatné snad může být překážkou jen hmotnost dílců, která může u těch nejvyšších dosahovat i více než 100 Kg. „Při usazování palisád se používá betonová opěrka. Ta by měla vždy sahat minimálně do 1/3 výšky palisády. Zajistí se tak jejich stabilita vůči svahu. Je třeba také respektovat jejich mírně kónický tvar, který vyplývá z technologie výroby. Rovnoměrné a svislé osazení je proto vhodné zabezpečit dočasným vyklínkováním,“ radí specialista Václav Henžlík.
Stavba jednoduchého schodiště
Zručný kutil si poradí i s výstavbou jednoduchého schodiště. Stačí, když se bude řídit jednoduchými projektovými schématy na obrázcích 2 – 4. „Pokud ale plánujete náročnější nebo rozsáhlejší realizaci, jednoznačně doporučuji oslovit odborníky, kteří vám pomohou minimálně s těmi nejkomplikovanějšími body projektu. Opomenutí zdánlivých drobností, jako jsou drenáž nebo řádné zhutnění podkladu, může znehodnotit jak vynaložené úsilí, tak výsledek,“ varuje Václav Henžlík a dodává, že od loňského roku nabízí společnost BEST poradenství odborníka přímo na stavbě, čímž se lze problémům vyhnout.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)
- Špenát a polníček v zimě pomohou záhonům a zjara zpestří náš jídelníček (audio)
- Bezpečnost dětí a domácích mazlíčků: Jak se vyhnout nástrahám na zahradě
- Vysoká tráva snižuje teplotu povrchu až o 12 stupňů