Požár může vzniknout v komíně, necháváte ho čistit?
Dny se zkracují, první mrazíky už jsou tu a většina domácností si začíná přitápět v kamnech. Neměli bychom však zapomínat, že před zahájením každé topné sezóny by náš komín měl prohlédnout odborník, abychom měli jistotu, že komín není zanesený a po celou zimu bude jeho využívání bezpečné. Pokud to neuděláte, v případě nehody či vzniku požáru může pojišťovna odmítnout nebo krátit plnění. Jaké povinnosti ukládá zákon? Kdy si můžete komín vyčistit svépomocí? A jak poznáte, že kominík, který vám přišel provést servis, je odborně způsobilý?
Podle statistik Hasičského záchranného sboru loni došlo ke 251 požárům, které měly na svědomí komíny. Vznikla tak škoda přes 100 milionů Kč. Důvodem je, že lidé často údržbu komínů podceňují a neuvědomují si, jaké následky může zanedbaný komín způsobit. Nejčastější příčinou požárů komínů je vznícení sazí, často bývá na vině i nevhodná konstrukce, zazděný trám nebo spáry v komíně.
Jaké povinnosti jsou s užíváním komína spojené?
„Povinnost, jak se starat o bezpečný provoz komína, kouřovodu a spotřebiče paliv upravuje legislativa. Úkony jako pravidelné čištění, kontroly a revize komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv stanoví v podrobnostech Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv,“ uvádí Nicole Zaoralová, tisková mluvčí GŘ HZS. A doplňuje: „Základní lhůta pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu je: 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 3x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Nové nařízení vlády umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, provést si čištění svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík.“ O provedení kontroly a jejím závěru se vystavuje písemná zpráva.
Jak je to s plněním pojišťovny v případě požáru?
Doklad o kontrole kominíkem je dobré uschovat, může se vám hodit při případném jednání s pojišťovnou. „Pokud požár vznikne v komíně, je nutné při následném jednání s pojišťovnou doložit, že komín byl odborně zkontrolován kominíkem. Tato kontrola by měla proběhnout minimálně jednou za rok. Při doložení revize komína p ojišťovna následně uhradí vzniklé škody na základě pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Škody spojené s požárem komína mohou dosahovat až statisíců Kč,“ uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.
Pozor na falešné kominíky!
V poslední době se množí případy falešných kominíků, kteří inkasují peníze, aniž by provedli potřebné úkony. Proto se vždy obracejte na prověřené kontakty, reference od sousedů. Pokud se chcete přesvědčit o odborné způsobilosti, kominík by vám měl na požádání předložit svůj živnostenský a výuční list. Orientovat se můžete také podle údajů Společenstva kominíků ČR.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Kanceláře od studia Perspektiv pro Servier kombinují otevřený prostor s firemní kulturou
- Rodinných domů se staví stále o 40 % méně. Investoři neakceptují sazby bank
- AFI Europe hodnotí úspěšný rok 2024 a plánuje v Praze nové projekty
- Trend se obrací, Češi přestávají generovat nové úspory v energetice
- Balijská památka září čistotou
- Zoo Zlín během vánočního období přilákala rekordní počet návštěvníků