Ohrožení ptáci dostanou nová betonová hnízda
Společnost CEMEX umístila betonové ostrůvky na štěrkopískovnu Smiřice a štěrkopískovnu Čeperka u Hradce Králové, aby na nich mohli hnízdit ohrožení ptáci. Vybudování umělých ostrůvků plovoucích na hladině vodních nádrží pomáhá silně ohroženým druhům ptáků - rybákům obecným vyvést potomstvo. Rybáci totiž k hnízdění potřebují štěrkový povrch se sporou vegetací uprostřed vodních ploch a právě těchto vhodných míst v české přírodě ubývá.
Každou místní kolonii ptáků je třeba chránit a vytvářet jim vhodné podmínky pro život. „Rybáci mohou příští jaro nalézt nový domov na třech našich lokalitách. V květnu se nám s odborníky z České společnosti ornitologické podařilo uskutečnit pilotní projekt na štěrkopískovně Dobříň. Nová umělá hnízdiště jsou k vidění od minulého týdne také na štěrkovnách Smiřice a Čeperka,“ popisuje koordinátor CEMEXu pro životní prostředí Tomáš Hubálek a dodává: „Betonové ostrůvky jsou prakticky bezúdržbové a mají vysokou životnost. Většinu prostředků zajistila Česká společnost ornitologická z Operačního programu Životní prostředí, my jsme projekt spolufinancovali.“
„Betonové rybáčí ostrůvky jsou modelovou ukázkou spolupráce nevládní organizace a těžebních firem,“ popisuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek a dodává: „Bez spolupráce s dalším partnerem projektu – Českomoravským štěrkem a řadou odborníků-techniků by toto unikátní řešení nemohlo ani vzniknout. A ochota dvou velkých těžebních společností nejen instalovat, ale i kofinancovat umělá hnízdiště pro ohrožený druh ptáků dokazuje, že spolupráce těžebního průmyslu a ochrany přírody nese plody, pokud je na obou stranách vůle.“
Podle aktuálních informací je v ČR cca 600 párů rybáků, z toho až 10 % jich už hnízdí na dříve vybudovaných betonových ostrovech na Moravě. Rybáci přilétají do Čech z jižních krajů v průběhu dubna a května a zdržují se, dokud nevyvedou mladé. První snůšky mohou přijít na začátku května, zhruba po třech týdnech se ptáčata vyklubou a za další tři až čtyři týdny vyrostou díky potravě bohaté na drobné rybky a větší vodní hmyz. Na ostrůvcích mohou být vedle sebe i tři nebo čtyři páry rybáků, každý z nich mívá v průměru tři vejce. Jakmile rybáci vyvedou mláďata, tak opustí hnízdiště (červenec) a pomalu se přesunují na jih.
Projekt CZ.1.02/6.2.00/11.11421 Hnízdní ostrůvky pro rybáka obecného byl spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Ekospol v roce 2024 prodal 500 bytů za 3,3 miliardy korun, v roce 2025 zahájí stavbu 450 nových bytů za tři miliardy korun
- Stav zásob plynu v Česku pokračuje v poklesu a blíží se naplněnosti zásobníků na 61 %, stav je oproti loňskému roku o 26 % nižší
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci