Péče o nohy v zimním období: proč o nohy více pečovat

Pravidelné promašťování rukou a manikúra jsou zcela běžnou a pravidelnou součástí našeho života. Ruce jsou totiž naší vizitkou, jsou stále na očích a hodně toho o nás prozrazují. Oproti tomu nohy vidět nejsou, a péči o ně proto často podceňujeme. Hlavně právě teď v zimě, kdy nohy schováme v botách. Je ale potřeba si uvědomit, že nohy nesou celou váhu našeho těla, a jsou tedy nejvíce zatíženou součástí kostry, a proto je nutné o ně náležitě a hlavně pravidelně pečovat.

Ve spolupráci s pedikérem Markem Mikulkou ze salónu Nohy v nebi a s odborníkem na přírodní kosmetiku Jiřím Pantůčkem z firmy TOPVET jsme pro vás připravili pět stručných doporučení, jak na to. 

1. Všechno staré musí pryč

Základem péče o nohy a nezbytnou součástí každé pedikúry je odstranění staré kůže. Je nesmírně důležité udržovat pokožku chodidla a paty vláčnou a vyživenou. Popraskaná, suchá, pálivá či mokrá kůže nohou může být důvodem mnoha našich potíží, jako je bolest při chůzi nebo pocit vody v botách.

2. Mokrá, nebo suchá varianta?

Výsledek pedikúry by měl být při obou variantách stejný – zdravá a vyživená kůže nohou, žádné bolesti či nepříjemné pocity. Každému z nás ale vyhovuje jiná cesta a tak je potřeba nejdříve vyzkoušet, co bude to pravé pro vás. A v čem je vlastně rozdíl?

„Při mokré variantě pedikúry se nohy nejprve namáčí ve vodní lázni a následně se speciálními nástroji odstraňuje stará kůže. Je potřeba počítat s tím, že kůže nabobtná a stane se celistvou vrstvou s tukovým polštářem, který je pak často odstraněn spolu s kůží. Ale tukový polštář na nohou potřebujeme, je totiž přirozenou ochranou zatížených kostí,“ říká Marek Mikulka

Při suché pedikúře pouze otřeme suchou nohu a pomocí skleněného pilníku odstraníme suchou a mrtvou kůži. Na rozdíl od mokré pedikúry odstraníme skutečně pouze mrtvou kůži, ale tzv. mozol a tukový polštář bude na noze stále zůstávat. I tady je ale třeba dát pozor, aby se kůže neodstranilo příliš mnoho. Jakmile se při ošetření dostanete až do tzv. živých buněk, způsobíte si více bolesti než úlevy, protože nohy budou při chůzi extrémně citlivé.

3. Doma, nebo v salónu?

Určitě se svěřte do rukou odborníkům. Sami si na chodidlo a patu vidíme jen velmi těžko, a všichni víme, jak snadno se lze říznout při holení i na místech dobře přístupných. Odstraňování mrtvé kůže na patách vypadá zdánlivě snadně, je ale velmi těžké odhadnout, jakou vrstvu „seškrábnout“ tak, abychom se neřízli a nedostali se do živých buněk. V tomto ohledu je velmi citlivé zejména místo pod palcem, kde kloub přechází v plochu chodidla. Doma si nohy pouze pravidelně mažte a samozřejmě pečujte také o nehty. I ty je ale v rámci pedikúry v salónech nutné odborně ostříhat a zpilovat. Málokdo si je totiž doma upraví tak, aby později třeba nezarůstaly a nepůsobily zbytečné bolesti.

4. Čím si nohy mazat? A mazat vůbec?

Tak, jako si mažeme tělo tělovým mlékem, je potřeba pečovat i o chodidla a paty. Ideální je používat pěnu na nohy, která výborně regeneruje zrohovatělou, rozpraskanou a poraněnou pokožku nohou. „Pěna se po nanesení na kůži sama postupně vstřebá a během pár minut se úplně vsákne. Pěna na nohy TOPVET obsahuje vysoké procento Urea a Panthenolu, a tím pomáhá i k povrchové regeneraci poškozené kůže. K dostání jsou pěny pro suchou a diabetickou pokožku, potivou pokožku a samozřejmě pro normální. Krém naopak vytvoří film, který velmi často nedovolí ostatním složkám přípravku proniknout do struktury kůže a tukového polštáře,“ vysvětluje Jiří Pantůček, odborník na přírodní kosmetiku.

5. Ještě něco navíc

Doma i v salónu byste si měli pravidelně kontrolovat stav klenby chodidla, nejlépe podle mokré stopy. Noha by nikdy neměla být otisknutá celá. Střed vnitřní strany chodidla se otisknout nemá. Jakmile pak začínáte cítit při chůzi bolest, je čas na vyšetření u odborníka. „ Kontrolujte samozřejmě i tloušťku staré kůže a to, zda se na pokožce neobjevily nějaké otlaky, rány nebo třeba zárodky bradavic. Obzvlášť v zimě, kdy hojně navštěvujeme kryté bazény, se právě bradavice často objevují. Kůži chodidla stále udržujte vláčnou a pružnou pomocí krému či pěny obsahující ureu a panthenol,“ říká Jiří Pantůček z firmy TOPVET. Dbejte také na to, aby stélka vašich bot byla přizpůsobena stavu klenby a pokožky. Bota by měla být vzdušná a hlavně v dobře zvolené velikosti. S tím vám nejlépe poradí podiatr, který vám případně doporučí i speciální vložky do bot. Ať ty na odstranění potivosti chodidla nebo třeba ortopedické.

Více doporučení a tipů najdete na www.topvet.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky