Život s rodiči: životní styl mnohých třicátníků

Každý pátý Čech ve věku 25 až 34 let využívá výhod tzv. „mama hotelu“. Většinou se nechtějí vzdát teplé stravy, plné ledničky, vypraného a vyžehleného prádla. Řada dospělých lidí bydlí s rodiči také z finančních důvodů. Pro mnohé může být pořízení vlastního bydlení a zvládnutí dalších nákladů s tím spojených obtížné. Služeb mama hotelu využívají častěji muži než ženy. V jejich očích tato skupina mužů často nebývá dostatečně atraktivní, a to především kvůli možnému svazujícímu vlivu potencionální tchýně. Závěry vyplývají z průzkumu Fakta a trendy v bydlení finanční skupiny Wüstenrot.

Téměř tři čtvrtiny Čechů si myslí, že dítě by mělo opustit rodinné hnízdo nejdéle do 25 let

Rozhodnutí odejít do vlastního bytu nebo domu oddaluje každý čtvrtý muž a každá pátá žena

Pětina dospělých po dosažení 25 let využívá výhod bydlení u rodičů

Dnešním třicátníkům se od rodičů nechce

Pro téměř dvě třetiny lidí, kteří stále bydlí pod křídly svých rodičů, je hlavním důvodem společného soužití finanční stránka. Jejich čistý finanční příjem se pohybuje kolem 6 000 korun, což nestačí na pokrytí výdajů, které se váží k samostatnému bydlení. Druhou silně zastoupenou skupinou, která využívá výhod mama hotelu, jsou tzv. singles (37 %). Díky bydlení s rodiči ušetří za náklady na bydlení. Řada z nich se obává i závazku hypotéky, protože by se museli spolehnout pouze na jeden příjem, což se může zdát problematické.

„Financování samostatného bydlení není třeba se bát. Podmínky hypoték na financování bydlení nastavujeme tak, aby byly co nejdostupnější a nestaly se pro klienty svazující zátěží. V poslední době navíc pozorujeme nárůst počtu hypoték, které si pořizují jednotlivci. Většinou se jedná o jednopokojové či dvoupokojové byty. Často j e to pro ně výhodnější, než platit nájem. V případě dvou pokojů mohou jeden pokoj dlouhodobě nebo dočasně pronajmout a ze získaných financí si mohou snížit splátku,“ doplňuje Radka Florianová.

Luxus místo soukromí

Dalším důvodem bydlení s rodiči je také vychytralost a vyhovující životní styl. Mamánci často přenechávají na rodičích veškeré nákupy, vaření, praní a další domácí práce. Za ušetřené peníze potom dělají radost především sami sobě. Cestují a dopřávají si výhod, kterých by si s výdaji do společné domácnosti nebo za vlastní bydlení dovolit nemohli.

Lidé se v dnešní době nemusí spoléhat pouze na sebe a své schopnosti zajistit si dostatečné finanční příjmy na pořízení vlastního bydlení. Celé třetině respondentů se na financování jejich současného bydlení zčásti nebo plně podíleli rodiče, či jiní rodinní příslušníci. Pouze každý šestý respondent si byl schopný zafinancovat bydlení jen ze svých zdrojů. Základní odrazový můstek pro osamostatnění se od rodičů může představovat stavební spoření s výhodným úročením vkladů, státní podporou a garantovaným úrokem z úvěru ze stavebního spoření.

O průzkumu

Průzkum Fakta a trendy v bydlení finanční skupiny Wüstenrot provedla nezávislá výzkumná agentura Data Collect. Sběr dat probíhal on-line formou ve druhé polovině roku 2015. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 500 respondentů s reprezentativním zastoupením podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika