Chcete konečně bydlet ve vlastním? Poradíme vám, jak si vybrat hypotéku
Hypotéky nabízejí nejen banky či stavební spořitelny
Na hypoteční úvěry se zaměřují nejen stavební spořitelny a většina velkých bankovních institucí - kromě nich už existuje i celkem slušná nabídka nebankovních hypoték, které jsou alternativou pro ty, co klasickou hypotéku získat nemohou. Jednotlivé bankovní i nebankovní hypotéky se od sebe v mnoha ohledech liší a to nejen, pokud jde o úrokové sazby, ale i v celé řadě dalších parametrů - např. minimální výše půjčky, poplatek za zřízení úvěru atd.
Kromě běžné hypotéky je populární i tzv. americká hypotéka
Vedle standardního hypotečního úvěru se u některých společností můžeme setkat i s produktem, který se nazývá americká hypotéka. Jedná se ale o zcela jiný druh úvěru – americká hypotéka je speciální půjčka, která je zajištěná zástavním právem na vaši nemovitost. Oproti klasické hypotéce je neúčelová, takže peníze můžete použít nejen na bydlení, ale na cokoliv budete chtít, musíte mít ale vlastní nemovitost, kterou dáte do zástavy – bez ní tuto půjčku nemůžete získat. Na podobném principu funguje i většina nebankovních hypoték, u nich jsou ale výhodou nižší nároky na klienta – mohou je tak získat i lidé se záznamem v registru dlužníků nebo ti, co nemohou prokázat výši svých příjmů.
S výběrem vám zdarma pomohou nezávislé finanční portály
Hypotéka patří mezi poměrně velká a významná rozhodnutí, která by se neměla dělat ukvapeně, ale je třeba si je velmi důkladně rozmyslet. Zvláště pokud se ve financích příliš nevyznáte, neměli byste sahat hned po první nabídce, kterou uvidíte, ale zvážit více možností a vybrat tu, která pro vás bude nejvýhodnější. Výběrem vhodného poskytovatele totiž můžete ušetřit až desítky tisíc – a to už rozhodně nejsou malé peníze.
Vybrat vhodnou hypotéku vám může např. finanční poradce nebo hypoteční specialista – jejich služby ale bývají často placené, v opačném případě se mnohdy může jednat o odborníky, kteří se sice v hypotečních úvěrech vyznají, ale nejsou moc nestranní. Doporučujeme se nejdříve podívat na internet a využít služeb některého z nezávislých portálů, zaměřených na porovnání úvěrových produktů. Některé z nich nabízejí i srovnání hypoték od velkého množství poskytovatelů – stavebních spořitelen, bank i nebankovních společností. Získáte tak přehledné a komplexní informace v kostce a navíc nemusíte zdlouhavě vyhledávat jednotlivé webové stránky.
Hypotéku si můžete i převést k jiné bance
Jednou z novinek na českém finančním trhu je možnost převodu hypotečního úvěru k jiné společnosti. Převést si hypotéku můžete např. k Air Bank, možnost refinancování hypotéky nabízí i Česká spořitelna. Výhodou převodu jsou lepší podmínky než u stávající banky – můžete si tak např. změnit výši měsíčních splátek podle vašich potřeb, ušetřit na poplatcích nebo získat peníze navíc. Převedení hypotéky k jiné bance se tak může vyplatit nejen těm, kteří jsou se svojí stávající hypotékou nespokojení, ale i ostatním, jenž mohou získat ještě výhodnější smlouvu než mají doposud.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství