Velikonoční úklid: staré věci nemusí končit v popelnici
Na jaře se častěji než kdy jindy konají různé místní bleší trhy, bazárky dětského oblečení a hraček, plní se internetové aukce i bazary různými nepotřebnými věcmi, které někde dosloužily a někomu jinému naopak udělají radost.
Češi milují výprodeje
Nakupování z druhé ruky Češi milují, rádi ušetří především za sezónní věci, jako jsou sportovní potřeby – typu lyže, kola, snowboardy, kola, koloběžky atp., které touto dobou rádi mění za větší nebo modernější – podle potřeby. Ale s oblibou se vydávají i na lov použitého oblečení pro děti.
Boom podobných prodejů i nákupů se každoročně spouští především s ohledem na aktuální počasí. Obvykle začíná s příchodem jara a trvá zhruba do konce května, kdy už myslíme hlavně na dovolenou. „V tu samou dobu monitorujeme také zvýšený pohyb i u nás ve skladovacích kójích po celé Praze.“ Potvrzuje tento trend Ondřej Šubrt ze společnosti Less Mess Storage. „Lidé si sem přicházejí uskladnit nejen sezónní oblečení a sportovní výbavu, ale vyzvedávají si zde a naopak zase ukládají použité pneumatiky, odvážení na chalupu cenné zboží, které u nás zazimovali kvůli zlodějům. Nebo přivážejí i nábytek, protože rekonstruují celý byt.“ Dodává Šubrt.
Hračky darujte, uděláte dětem radost
Pokud máte dětský pokojíček plný hraček, se kterými si děti už nehrají, darujte je nebo prodejte. Určitě se najde celá řada dětí, která je s radostí přivítá a potěší je. Jestliže už neplánujete další potomky, pak nemá smysl schovávat haldu pískacích zvířátek, nebo interaktivních hraček, které jsou určené dětem do tří let.
Velká sháňka po takovýchto hračkách je například v nemocnicích, kde si s nimi nemocné děti nejen pohrají, ale mohou sloužit lékařům i jako pomůcky při nejrůznějších vyšetřeních. Další možností je vhodit zabalené a čisté hračky do charitativních kontejnerů na oblečení, nebo je předat přímo charitě. I touto cestou se dostanou k dětem, které z nich ještě budou mít upřímnou radost. Jestliže však výhledově plánujete ještě dalšího potomka, pak musíte zvážit, co uděláte nejen s nimi, ale i s celou řadou dalších věcí.
Nová výbavička pro miminko přijde na 40 tisíc
Je jasné, že pořízení zbrusu nové výbavičky pro dítě je pro rodinu pořádná finanční zátěž. Podle průzkumu společnosti Cord Blood Center přijde na zhruba 40 tisíc. A protože moderní rodiny většinou preferují minimalistický byt bez zbytečných skříní a věcí, musí se rychle zbavovat nepotřebných hraček i dalších dětských věcí, které by jim doma jen překážely.
„Na druhou stranu však mladí lidé nebojují jen s místem, ale často i s penězi, takže pokud v blízké budoucnosti plánují dalšího potomka, obvykle řeší, kam s kočárkem, vaničkou, postýlkou, autosedačkou, odstrkovadlem a samozřejmě i se spoustou oblečení, než to vše budou moci zase použít.“ Vyjmenovává Ondřej Šubrt a dodává, ne každý má to štěstí, aby mohl využít blízký dům svých rodičů nebo vhodnou garáž, takže se tyto věci především ve velkých městech často stěhují do externích skladů typu Less Mess Storage. Jiní to řeší i tak, že věcičky do narození vlastního potomka půjčí kamarádce, která pro ně má zrovna využití. Jiní se je naopak snaží uložit, kam se dá. V panelových domech a činžovních domech to jsou nejčastěji vestavěné skříně nebo sklep, který však často neodolá nájezdům zlodějů. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, dobře zvažte, co ještě schováte a co už vyhodíte. I tady platí, že zákon schválnosti funguje dokonale, takže je hodně pravděpodobné, že i vy brzy budete potřebovat to, čeho jste se při velkém jarním úklidu právě zbavili.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět