Nové byty k investici: poptávka Čechů po bytech na investici roste
Poptávka po bytech na investici roste. Zatímco dříve šlo o investiční nástroj využívaný převážně cizinci, dnes začínají mezi kupujícími pomalu převažovat Češi. Přispívá tomu růst ekonomiky spolu s rekordně levnými hypotékami, které lidem umožňují dosáhnout na pravidelný výnos z pronájmu i v případě nižšího objemu vlastních prostředků při pořízení bytu. Vyplývá to z interního průzkumu největšího domácího rezidenčního developera Central Group.
„Lidé nechtějí nechávat své úspory jen nečinně ležet v bankách a hledají výhodnější způsoby, jak je zhodnotit,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Pro nákup nemovitosti je nyní z ekonomického hlediska ideální doba. Navíc rodiny se pro nákup bytu na investici nerozhodují jen s vidinou okamžitého pravidelného příjmu z pronájmu, ale plánují takový byt v budoucnu využít pro své děti.
Podle Kunovského zájmu o investiční byty v poslední době přispívají i diskuse o zavedení záporných sazeb na peněžním trhu. Byť jde o zcela teoretickou možnost a je velmi nepravděpodobné, že by se jednou záporné sazby objevily i na běžných účtech střadatelů, stále častější úvahy ekonomů na toto téma vedou lidi k přemýšlení nad jiným zhodnocením svých úspor. „Nákup nemovitosti je typem investice, kde si i úplný laik dokáže představit možný výnos i rizika. Jde tak o jeden z prvních investičních nástrojů, které domácnosti zvažují v případě, kdy mají naspořeno dostatek prostředků a nevyplatí se jim je nechávat ležet v bance,“ dodal Kunovský.
Více než pětina bytů na investici již nyní, developeři tak řeší i nájemní bydlení
V Central Group tvoří nákupy na investici za účelem tržního pronájmu nebo uložení peněz dlouhodobě více než 20 procent v závislosti na konkrétní lokalitě. U cenově velmi dostupných projektů v lokalitách zajímavých pro pronájem dosahuje tento podíl i 30 procent. Naopak u lokalit spíše rodinného bydlení klesá i pod deset procent.
Není tedy pravda, že developeři výstavbou nového bydlení řeší jen vlastnické bydlení, jehož podíl v Česku neustále roste. Pomáhají tak i lidem, kteří se nechtějí nechat svázat mnohaletou hypotékou, chtějí bydlet v nájmu, ale zároveň hledají nový byt vysokého a moderního standardu. V oblasti nájemního bydlení, kterou by měly standardně řešit obce, totiž byty takové úrovně v podstatě nenajdete.
Pokud bychom brali v úvahu jen kupující cizince, bude podíl bytů koupených na investici ještě vyšší. Zejména cizinci ze zemí bývalého SSSR investici do nemovitosti v Praze využívají spíše jako ochranu před inflací a zároveň přesun svého majetku do oblasti s nižšími riziky. Svůj byt v Praze pak využívají jako občasné sídlo, případně jej půjčí přátelům, ale jinak ho nechávají prázdný a dlouhodobě jej nepronajímají. V tom se výrazně liší od investorů z ČR.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Fiala: Ještě před dvěma lety jsme neměli jinou možnost než odebírat plyn pouze z Ruska. A nechat se vydírat (video)
- Zelená energie - Nábytek pod střechami prodejen XXXLutz Česká republika a Möbelix Česká republika v Hradci Králové (video)
- Airbnb, Booking a dostupnost bydlení
- Nafta zdražuje, benzín stagnuje. Důvodem je růst cen zemního plynu a obava z jeho nedostatku v EU po Novém roce 2025
- Klientům Centropolu od ledna klesnou ceny až o 39 %. U hlavního produktu na elektřinu to bude o více než 13 %
- Energetický paradox během Trumpova a Bidenova prezidentství