Zahradní nábytek potřebuje nový nátěr, aby dřevo nestárlo

Aby dřevo v interiéru i exteriéru dobře sloužilo i vypadalo, je potřeba dát mu tu správnou povrchovou úpravu a dobře se o něj starat. Ale i ta sebelepší povrchová úprava jednou zestárne a přestane plnit svoji funkci, jak ochrannou tak estetickou. Co s tím? Máte zašedlý zahradní nábytek vyhodit, dřevěné obložení stěn odstranit a pergolu stavět znovu? Rozhodně ne, stačí opravit drobná poškození a dřevu dát nový nátěr nebo nástřik. S několika dobrými radami, správným postupem a vhodným výběrem barvy či lazury to zvládnete i sami.

Ať už si pro povrchovou úpravu dřeva vyberete lazuru, vosk či vodou ředitelný lak nebo barvu, musíte si natíraný povrch nejprve připravit. To platí jak pro dřevo nové, tak i pro obnovování starých nátěrů. Povrch musí být čistý a suchý , než na něj začnete nátěr nanášet . Na neočištěné dřevo by nátěr přilnul nerovnoměrně a vytvořil by ošklivé „kocoury“. Ze dřeva je potřeba odstranit i veškerou mastnotu, vodou ředitelné nátěry by na mastné dřevo nepřilnuly.

Nátěry nového dřeva

Povrch je potřeba obrousit dohladka, vyspravit případná poškození tmelem a očistit od mastnoty a prachu. Vysprávky tmelem nechte pořádně zatvrdnout a „ vyzrát“, nespěchejte s jejich přetíráním, neboť tmel se může při schnutí mírně propadnout. V takovém případě se provede ještě korekce další vrstvou tmelu, až pak je možné pokračovat finálním zabroušením. Na takto připravený podklad můžete začít aplikovat nátěr. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru je potřeba nechat barvu či lazuru zaschnout, případně zlehka přebrousit, dodržujte vždy pokyny výrobce.

Obnovení nebo oprava starých nátěrů

Před aplikací ochranného nátěru je zapotřebí důkladně odstranit starou barvu. Při tom vám pomůže brusný papír, bruska nebo opálení. V některých případech lze použít i odstraňovač starých nátěrů – tedy speciální přípravek, který zbytky staré barvy naruší a zjednoduší jejich odstranění. Dřevo musí být opět očištěné nejen od starého nátěru, ale i od mastnoty a prachu. Také musí být suché, aby se na něj dal nanést nový nátěr. Při výběru šířky štětců mějte na paměti, jaký materiál budete natírat. Na větší plochy využijete širší štětec, na laťky plotu nebo výplně lavičky zase štětec užší.

Základní ošetření dřeva se vyplatí

Houby jsou vítané na talíři, rozhodně ale ne na dřevěném obložení nebo nábytku. Dřevěné materiály v exteriéru proto chraňte před hnilobou vhodnými impregnačními přípravky, prodloužíte tak jejich životnost. Proti provlhnutí pomůže speciální pryskyřice. Je elastická, neprůhledná a odolává povětrnostním vlivům. Nepříliš vhodné jsou nátěry ředitelné vodou, která snižuje jejich izolační účinek.

Lak nebo lazura?

To, jestli zvolíte na povrchové ošetření dřeva krycí nátěr či barevnou nebo jen přírodně tónovanou lazuru, záleží na vašem osobním vkusu. Výběr mezi přípravky ředitelnými vodou na olejové nebo rozpouštědlové bázi byste zase měli přizpůsobit tomu, jaké nároky na trvanlivost a odolnost daného předmětu či zahradního nábytku budete mít. Zatímco krycí barva vytváří silnější vrstvu, která kresbu dřeva zakrývá, lazura zvýrazní její krásu. „Venku lazura vzdoruje povětrnostním vlivům až 7 let, v interiéru její účinky působí podstatně déle,“ vysvětluje Markéta Litomerická z projektových marketů Hornbach.

Stačí jen pár šikovných rukou a správný postup. A pokud si nejste jisti výběrem nebo nevíte, zda zvládnete ten správný postup, přijďte se během dubnových víkendů podívat do marketů Hornbach, odborníci vám vysvětlí a ukáží, jak na to.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie



Články Zahrada