Letní horka v domě, nebo bytě? Zajistěte si ideální tepelný komfort!
Co je tepelný komfort?
Tepelný komfort neboli tepelná pohoda znamená dosažení takových tepelných poměrů, kdy člověku není ani chladno, ani příliš teplo – člověk se zkrátka cítí příjemně. Ideální teplota v místnosti pro člověka je 20 – 23 stupňů Celsia, ale je to subjektivní. Mezi ty nejdůležitější faktory, které ovlivňují tepelnou pohodu, patří kromě teploty vzduchu, také rychlost proudění vzduchu a relativní vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat v rozmezí 30 - 70 %. Úroveň komfortu ovlivňuje dokonce i rozdíl v teplotě vzduchu v místnosti a okolních povrchů (podlahy, zdí, stropu a oken). Čím menší je tento rozdíl teplot, tím větší je pocit komfortu a pohody.
Dokonalý tepelný komfort nabízí například multi-komfortní domy, které zajištují nejvyšší kvalitu tepelného komfortu bez nepříjemných výkyvů teplot a vlhkosti uvnitř domu.
„Na našem domě je úžasné to, že téměř po celý rok se v něm přirozenou cestou drží vyrovnaná teplota i bez intenzivního topení v zimě a energeticky náročného a hlavně nezdravého chlazení formou klimatizace v létě. A to nemluvíme ani o takovém tom přechodném období na jaře či na podzim, kdy se v běžných domech musí ještě/ již topit, kdežto my máme stále příjemnou teplotu i bez topení. A jen ten pocit, že vlastně topit ještě nemusíme, zahřeje u srdce mnohem víc, než jakékoliv topení ,“ říká jeden z majitelů multi-komfortního domu.
Jak poznáte, že žijete v tepelné nepohodě?
1. • Cítíte se doma jako v sauně?
2. • V noci se vám špatně spí, máte pocit, že nemůžete dýchat?
3. • Nemůžete se soustředit na práci?
4. • Máte pocit, že se vám dovnitř dostává teplo každou skulinou?
5. • Pociťujete velké výkyvy teplot v létě a v zimě?
6. • Rosí se vám okna tak, že musíte každou chvíli větrat?
7. • Máte pocit, že je ve vašem bytě příliš sucho?
Pokud se v těchto bodech poznáváte, je na čase zapracovat na vhodné tepelné izolaci, která vám zajistí ideální tepelný komfort.
Jak docílit tepelného komfortu?
„Zajištění tepelného komfortu, tedy stavu, kdy se člověk cítí i za extrémních venkovních podmínek ve svém obydlí příjemně, lze vhodnou tepelnou izolací fasády domu, střechy i podlah. Kromě odpovídající tepelné izolace musí být plášť budovy také vzduchotěsný, aby zabránil neregulovanému proudění vzduchu ať už teplého v létě nebo chladného v zimě. Zapomenout se nesmí ani na odpovídající stínění oken,“ říká Ing. Karel Sedláček, Ph.D., manažer technické podpory Divize Isover společnosti Saint-Gobain.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět