Propad bytové výstavby pokračuje, počet zahájených bytů klesl o 65 procent

Za prvních pět měsíců roku v Praze klesl počet zahájených bytůbytových domech o 65 procent z loňských 1487 na letošních 515. Již druhým měsícem po sobě také Praha není nejrychleji se rozvíjejícím regionemČR v oblasti nové bytové výstavby. Předstihla ji totiž Plzeň, kde úřady za pět měsíců vydaly povolení pro 658 bytů, tedy o téměř 28 procent více než v Praze. Pražskému tempu zahajovaných bytů se také začíná blížit Středočeský kraj s 389 byty.

Propad Prahy je razantně viditelný také v poklesu jejího podílu na zahajovaných bytech v rámci ČR. Zatímco vloni se za celý rok v Praze zahajovalo 58 procent všech bytůbytových domech, tedy více než polovina z celé republiky, letos za prvních pět měsíců je to jen 23 procent, tedy méně než čtvrtina.

S takovými alarmujícími čísly již Praha musí začít něco dělat! Není přece možné, aby metropole přenechala vedoucí roli v rezidenčním rozvoji nesrovnatelně menšímu regionu. Praha, jako přirozené centrum země, k sobě logicky vede nové obyvatele: intelektuály z celého Česka i ze zahraničí, kteří Prahu obohacují, přicházejí sem uplatnit své schopnosti, a tím dále zvyšují potenciál Prahy, která právě i díky těmto nově příchozím motivovaným patří mezi desítku nejbohatších regionůEU.

Jen čtyři nové byty za měsíc na celou Prahu

A počty bytů, na které úřady v Praze vydaly povolení za poslední měsíce, jsou skutečně alarmující! V květnu to bylo 17 bytů, v dubnu dokonce jen čtyři byty na celou Prahu, v březnu 12 bytů.

Za úpadkem nové výstavby v Praze stojí bezesporu pomalé povolování projektů stavebními úřady. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let. V řadě případů ještě déle. Některé městské části jsou po posledních volbách navíc „protirozvojově“ zaměřené a povolování jakékoli nové výstavby je zde na bodu mrazu.

Poptávka po novém bydlení je velmi vysoká několik posledních let. Loni rostl prodej o zhruba 15 procent a letos za celý rok očekáváme další růst minimálně o deset procent na 7200 bytů. Prodeje v prvních měsících roku ale nasvědčují tomu, že desetiprocentní očekávání může být až příliš konzervativní. Jen Central Group jako největší hráč na poli nové bytové výstavby zaznamenal za první pololetí meziroční růst prodeje o 44 procent.

Při současné disproporci mezi rychlým prodejem bytů a pomalým nebo zcela zastaveným povolováním nových tak hrozí v brzké době nedostatek bytů na trhu a tím logicky také růst jejich cen.

Pokles stavebnictví pokračuje

Klesá také celé odvětví stavebnictví. V květnu reálně o 4,3 procenta. Pokles je tak pomalejší, přesto ale navazuje na negativní vývoj v předchozích měsících. Váznou zakázky veřejného sektoru a nepomáhají ani soukromí investoři, kterým v intenzivnější aktivitě brání protirozvojová legislativa a v Praze i některých dalších městech právě odpor radnic k jakékoli výstavbě. To se projevuje stagnací vydávaných stavebních povolení.

 

Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy