Česká ekonomika zpomalila růst, na vině je i propad stavebnictví
České ekonomice se stále daří, i když její růst postupně zpomaluje. Zatímco loni hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o více než čtyři procenta, ve druhém čtvrtletí roku 2016 se zvýšil „jen“ o 2,6 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Nejlépe se dařilo zpracovatelskému průmyslu, růst HDP podporovala také zahraniční poptávka a stabilní spotřeba českých domácností. Naopak velmi negativní čísla vykázalo české stavebnictví – to se meziročně výrazně propadlo o 5,5 procenta. Na vině jsou podle ČSÚ nižší investice v letošním roce.
Výrazně méně peněz jde hlavně do velkých infrastrukturních staveb, který souvisí i s tím, že do Česka oproti loňsku přitéká výrazně méně evropských dotací. Brzdou pro přípravu desítek významných projektů je i požadavek Bruselu na opětovné posuzování vlivu na životní prostředí podle nových pravidel.
S administrativními překážkami se ale potýká také bytová výstavba – i když poptávka po novém bydlení je díky levným hypotékám stabilně vysoká, nabídka českých developerů se kvůli extrémně složitému povolovacímu procesu v Česku naopak výrazně ztenčuje.
Stavebnictví je významným pilířem české ekonomiky, v němž pracují statisíce lidí. Komplikovanost a zdlouhavost povolovacího procesu je však podkopává, což v konečném důsledku poškozuje nejen zájemce o nové bydlení, kteří si musejí za byty připlatit, ale i celou českou ekonomiku.
RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení opět v nedohlednu
- Rezidenční nemovitosti: Poptávka v Praze láme rekordy
- Volby v USA, zasedání Fedu a důležitý týden pro trhy!
- Luxusní nemovitosti nejsou jen pro zahraniční investory – Češi tvoří většinu vlastníků
- PSN dokončila projekt Ahoj Vanguard v pražských Modřanech, který je téměř vyprodaný
- Nejistota kolem digitalizace stavebního řízení trvá. Projekty se prodlužují, prodražují a stavebníci i úřady tápou