Češi investují do lepšího bydlení. Na rekonstrukce loni směřovalo 48 % úvěrů ze stavebního spoření
Více než 75 tisíc Čechů si vloni na bydlení půjčilo peníze v celkovém objemu 45,8 miliardy korun. Bezmála padesát procent poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření směřovalo do rekonstrukcí a modernizací českých domácností. Vyplývá to z aktuálních údajů Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Velkému zájmu o úvěry na bydlení nahrávají současné rekordně nízké úroky, ale i fakt, že tuzemský bytový fond je zastaralý.
V loňském roce si podle statistik Asociace českých stavebních spořitelen půjčilo peníze na bydlení přes 75 tisíc Čechů v celkovém objemu 45,8 miliardy korun. Meziročně se objem poskytnutých financí přitom zvýšil o 23 procent, průměrná hodnota úvěrů ze stavebního spoření činila 610 tisíc korun.
Vypůjčené peníze nejčastěji putovaly na rekonstrukce nebo modernizace stávajícího bydlení. Podle nejnovější publikace Ministerstva pro místní rozvoj ČR mapující bydlení v Česku v loňském roce se jednalo o celých 48 procent úvěrů ze stavebního spoření poskytnutých v roce 2015. Dalších 22,8 procenta směřovalo na koupi bytů nebo domů, 5,3 procenta pak na novou výstavbu. „Co do objemu vypůjčených peněz tvořil podíl rekonstrukcí 25,9 procenta z celkových bezmála šestačtyřiceti miliard korun. Koupě bytů nebo domů tvořila 31,9 procenta a výstavba 6,4 procenta,“ uvedla Veronika Vároši z tiskového oddělení Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
Zvýšený
nárůst investic do rekonstrukcí bydlení nevnímají jen stavební spořitelny a
peněžní ústavy, ale také výrobci a dodavatelé. Půjčené peníze totiž zpravidla
putují do nových koupelen, kuchyní, ale také oken, dveří nebo garážových vrat. „Hlavní motivací lidí pro rekonstrukci je úspora energie.
a bytů 2011 jsou bytové domy v Česku v průměru staré 52,4 roku, ty rodinné pak 49,3 roku. To v porovnání se zbytkem unijní Evropy řadí tuzemský bytový fond k těm starším.
O Asociaci českých stavebních spořitelen
Asociace českých stavebních spořitelen sdružovala již od svého založení v roce 2000 všech šest stavebních spořitelen působících na českém trhu. Od listopadu 2008, kdy nabyla účinnosti fúze spořitelen Raiffeisen a Hypo, má pět členů: Českomoravskou stavební spořitelnu, Stavební spořitelnu České spořitelny, Modrou pyramidu stavební spořitelnu, Raiffeisen stavební spořitelnu, Wüstenrot - stavební spořitelnu. Všechny stavební spořitelny jsou rovněž plnoprávnými členy České bankovní asociace, která sdružuje finanční instituce působící na českém trhu, a Evropského sdružení stavebních spořitelen.
O Ministerstvu pro místní rozvoj ČR
Ministerstvo
pro místní rozvoj ČR (MMR) vzniklo k 1. Listopadu 1991. Je ústředním
orgánem státní správy ve věcech regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje
domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního
plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu,
veřejné dražby a realitní činnosti a pohřebnictví
Lenka Rudišová
PR & Media Manager
LESENSKY.CZ s.r.o
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavební spoření
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat