Tipy pro malé koupelny: místo ušetří walk-in sprchový kout i příslušenství

Zatímco při projektování domu můžeme koupelně s toaletou věnovat dostatek místa, ve starších bytech si musíme vystačit s velmi omezeným prostorem. Koupelny v panelovém domě mnohdy mívají přibližně 4 metry čtvereční, toalety pak maximálně 1,5 metru čtverečních. Následující tipy vám pomůžou vybavit i malou koupelnu účelně, funkčně a zároveň podle moderních trendů.

Tip č. 1: Walk-in sprchový kout lze velikostí přizpůsobit na míru

K efektivnímu vybavení malé koupelny je potřeba co nejlépe využít prostor, který nám nabízí. Koupelna by však měla působit vzdušně a otevřeně. I proto dává řada lidí při zařizování menší koupelny přednost sprchovému koutu před vanou. Běžná vana českých domácností má totiž rozměr 160 x 70 centimetrů, zatímco kout lze přizpůsobit na míru.

Walk-in sprchový kout ušetří místo v koupelněPro menší prostory jsou ideální rohové či podélné sprchové kouty. „Trendy řešením jsou sprchy bez vaničky, takzvaně walk-in. Nejen že dobře vypadají, ale jsou snazší na údržbu a navíc bezbariérové. Sprchový kout pak stojí přímo na podlaze, odtoky jsou řešeny liniovými podlahovými žlaby,” radí Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast, která je největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě. Při výběru žlabů je kromě výrobního materiálu důležitá i rychlost průtoku. Ideální je alespoň 60 litrů za minutu, což zamezí úniku vody.

Tip č. 2: Dbejte na dostatek místa v okolí umyvadla

Přizpůsobit malé místnosti lze i umyvadlo. Při zařizování menší koupelny se pro větší vzdušnost doporučuje spíše samostatné umyvadlo bez úložného prostoru. Důležité je i umístění umyvadla v souladu s dalším zařízením. Vzdálenost od sprchového koutu či toalety by tak měla být nejméně 20 centimetrů. Jde však o úplné minimum, ideální jsou větší rozestupy.

Tip č. 3: Prostor ušetří závěsné WC se SLIM systémem

Nad rozměry je potřeba přemýšlet ještě důkladněji, pokud je součástí koupelny i WC. Doporučený minimální prostor k umístění toalety je 80 x 120 centimetrů. Pro úsporu místa jsou ideální takzvané Slim varianty zabudovaných WC systémů. „Díky předstěnovým instalačním systémům Slim lze ušetřit až 5 centimetrů. Zatímco Slim systém je hluboký pouze 8,4 centimetru, běžné předstěnové systémy dosahují hloubky 12,5 centimetru. K těmto rozměrům je nutné navíc připočíst nosnou konstrukci a krycí vrstvu,“ vysvětluje Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast. Pokud je toaleta poblíž sprchy, měl by být rozestup mezi nimi alespoň 20 centimetrů. Mezi okrajem mísy a dveřmi by měla být vzdálenost nejméně 30 centimetrů, vzdálenost od topení pak minimálně 50 centimetrů.

Tip č. 4: Úložné prostory navrstvěte na sebe

Nábytek v malé koupelně by neměl být robustní a tmavý. Naopak lehký, jednoduchý a elegantní design malou koupelnu opticky zvětší. Ani o úložný prostor v malé koupelně přijít nemusíte. Stačí se držet pravidla, že co nelze dát do šířky, půjde do výšky. Poličky či skřínky tak můžete vrstvit libovolně nad sebou či vedle sebe. Je možné využít také prostor nad toaletou a dveřmi, který standardně zůstává volný, ale v případě malých koupelen je jejich využití praktické.

Tip navíc: Zvětšit místnost můžete alespoň opticky

Do malých prostor se hodí kombinace světlých materiálů s leskem. Ten má totiž stejný účinek jako zrcadlo - odráží světlo. Čím více je odrazivých ploch, tím větší koupelna působí. Stěnám a podlaze v malé koupelně svědčí velkoformátové obklady, a to v jednom či dvou barevně decentních laděních. Dekoracím v podobě pruhů či mozaiky se raději vyhněte, koupelnu by zbytečně zmenšily. Naopak zvětšení místnosti dosáhnete využitím dvou zrcadel na protilehlých stěnách. Nebojte se ani materiálů, které jsou pro koupelny netradiční. Například přírodní světlý kámen, dřevo či sklo dodávají příjemnou relaxační atmosféru a zároveň punc luxusu, ať už jsou v podobě obkladů, nábytku či doplňků.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Koupelna