Architektura nové generace a inovací, to je projekt Český ostrovní dům

Jiřina Kavková, 14.10.2016

Český ostrovní dům je ambiciózní projekt, jehož hlavní cílem je akcelerovat nástup udržitelných technologií do domácností a budov. Úvodní myšlenka projektu tkví ve snaze posunout vývoj soběstačné architektury a dokázat, že existují možnosti, jak budovat šetrné stavby, jenž zachovávají současnou životní úroveň, jsou krásné a zároveň šetrné k přírodním zdrojům. 

Autoři projektu prostřednictvím architektonické soutěže propojili nejrespektovanější technické a architektonické odborníky s nadějnými studenty architektury a stavebnictví. Formou dvoukolové soutěže, která probíhala pod záštitou fakulty stavební ČVUT v Praze a VŠTE v Českých Budějovicích vzniklo pět výjimečných soběstačných konceptů, tzv. ostrovních budov. “Budova, která je kompletně odpojena od inženýrských sítí,je ve své podstatě technologickým a estetickým oříškem, jednoduše je to obrovská výzva. Proto bylo nutností, aby na něm pracoval tým těch nejlepších odborníků a my měli velké štěstí, že je náš projekt skutečně přitáhl. Je to velmi náročné a fascinující téma zároveň,“ popisuje autor projektu Pavel Podruh. Odborná vedoucí projektu Ing. Arch. Jana Hořická dodává: “Úroveň návrhů nám vyrazila dech - zadání bylo složité, ale invence a chuť objevovat nové možnosti překonaly veškerá naše očekávání. Soutěž ve studentech vzbudila velký zájem a to je přesně to, čeho jsme chtěli docílit.”

Pokud půjde vývoj podle plánu, na jaře 2018 začnou stavební práce prvních dvou prototypních staveb projektu Český ostrovní dům. “Především chceme být užiteční. Po malých krůčcích bychom rádi pomohli na svět moderním soběstačným a vysoce šetrným budovám nové generace. Začínáme ale velmi pokorně, v malém a s velkým osobním riskem. Vnímám, že tak trochu pukají ledy a že i velké, nadnárodní společnosti podstupují určitou evoluci myšlení. Za to jsem moc rád a věřím, že je to velký příslib do budoucnosti” dodal zakladatel projektu Podruh.

Český ostrovní dům by skutečně mohl příznivě přispět k vývoji v naší architektuře. “Projekt vnímám jako cestu, jak popularizovat udržitelnost a přiblížit jí blíže veřejnému zájmu. Úroveň lidského poznání je již tak daleko, že není důvod dále poškozovat prostředí, ve kterém žijeme. Nejde o ekologii, ale spíše o selský rozum a uvažování o budoucnosti. Věřím, že bychom mohli zasít semínko zájmu.“ Obě prototypní stavby budou otevřené veřejnosti a každý bude mít možnost si je na vlastní kůži vyzkoušet. Pro odbornou veřejnost - architekty, projektanty, výzkumné pracovníky - přinese zase zkušenosti z provozu důležité pro další rozvoj v této oblasti,”  pokračuje architektka Hořická.

Projekt má před sebou ještě spoustu práce, ale nelze mu upřít obdivuhodnou odvahu a zápal, s jakými se do práce pouští. A pokud i ve Vás zažehl inspiraci a chuť zapracovat na svém obydlí, pak začíná plnit své cíle.

Český ostrovní dům je vzrušující příběh o tom, co můžeme udělat pro sebe a své okolí. Všechny vítězné návrhy soutěže je možné nalézt na stránkách http://www.ceskyostrovnidum.cz/stavby.html.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba