Žadatelům o kotlíkovou dotaci hrozí, že přijdou o finanční příspěvek až 127 500 korun
Kvalifikovaný instalatér nedostatkovým zbožím
Jednou z podmínek pro získání až 85 procent nákladů na obměnu kotle na tuhá paliva je instalace kotle certifikovaným instalatérem. Ne tedy každý řemeslník může žadatelům kotlíkové dotace kotel připojit. „Naše asociace poskytla za poslední rok školení přibližně 850 žadatelům, což je zhruba polovina certifikovaných instalatérů v České republice,“ říká Lucie Bělocká z Asociace podniků topenářské techniky. Podrobný přehled instalatérů podle krajů naleznete na stránkách asociace, celkový přehled pak na webu Ministerstva životního prostředí . Je také zcela běžné, že lidé odkládají výměnu kotle na poslední chvíli. „Jenom v Jihomoravském kraji předpokládáme do začátku topné sezóny prodej minimálně 300 kotlů,“ říká Radim Klacek ze společnosti Gienger, předního prodejce techniky pro zařízení budov.
Hodně práce, málo času
„Majitele kotlů na tuhá paliva v některých krajích letos na podzim zastihla dokonce dvě legislativní opatření. Jednak nutnost dokončit instalaci nových kotlů u kotlíkové dotace do stanoveného termínu i zákonná povinnost mít od nového roku platnou revizi kotle,“ říká Tomáš Holeček, odborník na potrubní systémy ze společnosti AZ Pokorny. Podle Karla Černého, odborného technika, je v České republice téměř půl milionu domů, které by měly tuto revizi podstoupit. A pokud revizní technik zjistí závadu na kotli nebo potrubí, nařídí nápravu stavu. „Ke všem těmto činnostem potřebujete kvalifikovaného topenáře. Vzhledem k tomu, že veškeré úpravy na kotli je nutné dělat nejlépe před začátkem topné sezóny, dokud se kotel ještě nepoužívá, je za minutu dvanáct sjednat si kvalifikovaného topenáře,“ doplňuje Holeček.
Nové technologie zkracují čas
Pro instalatéra je podstatný čas, který stráví nad instalací kotle. To může být i rozhodujícím jazýčkem na misce vah, zda vůbec kvalitního instalatéra seženete. Nejvíce času trvá propojení kotle potrubním systémem. Pro připojení kotle máte na výběr trubky z více druhů materiálů, mezi často používané patří měď a nerezový vlnovec .
Měď je klasický materiál, který používají topenáři už řadu let. I když neměníte kotel v rámci kotlíkové dotace, rozhodně při použití měděných trubek nešetřete na kvalifikovaném a precizním instalatérovi. Trubky se napojují řadou tvarovek, například kolínky, které je nutné pájet. „Pokud není svár proveden správně, máte zaděláno na budoucí problém. Tímto místem vám za čas zaručeně poteče voda. Nejhorší situace může nastat, pokud je nekvalitně provedený spoj zabudovaný ve zdivu,“ upozorňuje instalatér Jan Neužil.
Druhou možností je použití nerezového vlnovce flexira. V podstatě jde o trubku z chirurgické oceli upravenou speciální technologií tak, aby šla jednoduše ohnout rukou, ale zároveň držela tvar. Svařit jedno kolínko u mědi trvá přibližně 15 minut. Tím, že instalatér trubku z nerezového vlnovce jednoduše ohne a nemusí spoje pájet, potřebuje na zapojení kotle polovinu času. Nerezový vlnovec flexira je materiál, který se běžně používá pro bezpečnostní přípoje plynu. Vzhledem k minimálnímu množství rizikových spojů jde z dlouhodobého pohledu o nejbezpečnější materiál pro rozvody vody, plynu a topení po domě. Především mladší generace topenářů ho používá při instalaci potrubí zabudovaných ve zdi nebo v podlaze. Nerezový vlnovec neoxiduje, hodí se proto do sklepů, nevytápěných prostor i vlhkých místností.
Pravidla pro čerpání dotace
Na koupi a zprovoznění nového kotle můžete získat až 85 procent z maximální částky 150 tisíc korun, které jsou určeny na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější tepelný zdroj. Kotlíková dotace čerpá finanční prostředky ze zdrojů Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí, jehož hlavním cílem je zlepšit životní prostředí na území České republiky a snížit spotřebu tuhých paliv. Cílem dotačního programu je do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc kotlů v celé České republice.
Zdroje:
Přehled certifikovaných topenářů Ministerstvo průmyslu a obchodu:
http://www.mpo.cz/dokument167893.html
Mapa certifikovaných instalatérů podle krajů
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Televize slaví svůj světový den. Denně ji v Česku podle statistik sleduje průměrně každý člověk 3 a půl hodiny (video)
- Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
- Buďte v zisku. Využívejte řízení fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla umělou inteligencí
- Uvažujete o tepelném čerpadle? Pozor na změny v dotacích
- Péče o tepelná čerpadla – proč je důležitý servis a kdy se vás týkají zákonné revize?
- Jak dlouho skutečně vydrží fotovoltaické panely?