Sdílení pokoje sourozence stmeluje, vybavení však musí odpovídat potřebám
Více než polovina dětí do 18 let vyrůstá se sourozencem v jedné místnosti. Vyplývá to ze zjištění americké společnosti Apartment Therapy . Společné bydlení sourozenců je tak z velké míry nezbytným řešením, často ale rodiče zařizují společné pokoje dětem, i když to není nezbytně nutné. Sdílení pokojíčku totiž může mít pro sourozence řadu výhod. Promyslet však musíte nákup nábytku i rozdělení pokoje do jednotlivých zón.
Sdílení pokoje sourozence sbližuje, musí však být spravedlivé
I přesto, že se počet místností v bytech a domech postupně zvyšuje, více než polovina dětí sdílí dle zjištění vědců pokoj se svým sourozencem. Sdílení prostoru má totiž podle expertů řadu výhod, a to obzvláště u podobně starých dětí. Sourozenci jsou si bližší a učí se toleranci, kompromisu i řešení konfliktů. Jednodušeji si půjčují hračky a vymýšlí společné aktivity. Malé nebo úzkostlivé děti navíc za přítomnosti blízké osoby snáze usínají. Naopak problémy mohou nastat v případě, když do jednoho pokoje vměstnáte děti s výrazným věkovým rozdílem nebo odlišným denním rytmem. I to je však při dodržení několika základních pravidel možné.
Při sporu o výmalbu vsaďte na neutrální odstíny
Zařizujete pokoj pro chlapce a dívku a nevíte, jak skloubit jejich představy? Nesnažte se kombinovat princezny a dinosaury a vsaďte raději na jednoduchost. Pokoj vymalujte neutrálními zemitými odstíny, na kterých se sourozenci shodnou. Každému dítěti však dejte šanci, aby svůj kout proměnilo dle svých představ. Vhodné jsou například samolepky s dětskými motivy nebo barevné lampičky. „Dozdobit si svou část pokoje můžou děti i díky korkovým nástěnkám. Korek bude v roce 2017 velmi trendy, nástěnky navíc dobře poslouží k vystavení fotek i upozornění na úkoly do školy,“ radí Petra Triščíková z tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek, který nabízí vybavení do dětských pokojů.
Pokoj rozdělte do několika zón
Každé dítě potřebuje prostor na spaní, práci i zábavu. Ani při větším počtu dětí v místnosti by se tak nemělo stát, že jedno z nich spí na pohovce nebo nemá kde napsat úkoly. Jednotlivé zóny v pokoji od sebe však musí být vždy odděleny. Centrem relaxační zóny jsou postele s kvalitní matrací, vyhněte se naopak rušivým elementům v podobě křiklavých barev nebo výrazných doplňků. Herní zónu co nejvíce přizpůsobujte věku i zájmům dětí. Barev ani doplňků se zde bát nemusíte. Tuto část pokoje může tvořit dětský koberec, kde si vyhrají malé děti, ale i sedací vak, ve kterém si ti starší můžou číst nebo poslouchat muziku. Nikdy pak nezapomeňte na dostatek úložných prostor, kam děti hračky schovají a snáze tak udrží v pokoji pořádek. Středobodem studijní zóny je pak kvalitní psací stůl se židlí. Vzhledem k odlišným studijním návykům by mělo mít každé dítě vlastní stůl. Oba stoly ideálně umístěte k oknu, ať mají děti při učení dostatek přirozeného světla.
Palandy s úložným prostorem šetří prostor nadvakrát
Jedním z efektivních způsobů, jak ušetřit v dětském pokoji místo a zároveň dopřát oběma dětem kvalitní spánek, jsou palandy. Z hlediska bezpečnosti jsou vhodné pro děti starší šesti let. „Dítě na horním patře palandy by mělo mít možnost si pohodlně sednout, postel by tak nad sebou měla mít ideálně metr volného prostoru. Palandy jsou tak vhodné spíše do místností s vyššími stropy,“ radí Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek, který nabízí palandy i klasické dětské postele. Další variantou je pořídit palandu, kde se postele překrývají pouze částečně, například ve tvaru písmene L. Postele tak nemusí být tak vysoko nad sebou. Existují i vysouvací palandy, případně palandy se spoustou úložného prostoru, které pak šetří místo dvojnásobně.
Soukromí zajistíte i bez stavebních úprav
Obzvláště když jsou v pokoji různě staré děti nebo více než dva sourozenci je velmi důležité zajistit pro každé dítě kousek soukromého osobního prostoru. „Soukromí v dětském pokoji zajistí například paravan nebo závěs, který opticky oddělí místnost. Stavební úpravy tak nejsou nezbytně nutné. Myslete však na to, aby každé dítě mělo ve své části pokoje dost světla,“ říká Petra Triščíková. U velmi malých dětí můžete soukromí vyřešit také pořízením domácího stanu s jejich oblíbeným motivem nebo dětského domečku.
Tip navíc: Pokojíček pro dvojčata
Dvojčata spojuje již od narození velmi silné pouto. Společné sdílení pokojíčku tak pro ně může být obzvláště v dětství velmi prospěšné. Stejný věk je při zařizování pokoje také výhodou. To, že se děti narodily zároveň ale ještě nutně neznamená, že budou mít stejné zájmy i vkus. Velké kusy nábytku tak můžete nakoupit v totožných variantách, doplňky a další vybavení ale uzpůsobte potřebám každého z dvojčat. V případě, že je jedno z vašich dětí klidnější a druhé chvíli neposedí, pořiďte variabilní doplňky v podobě sedacích pytlů a velkých kostek, které se jednoduše promění v pevnost, ale i místo pro odpočinek.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie
Články Interiéry
- Smyslně a žensky: Smyslný interiér tvoří především detaily
- Inspirace pro interiérový design: Barva roku 2025 podle Pantone je Mocha Mousse
- Zachumlejte svůj domov - nechte se objemou teplem domova
- Interiérový designér odhalí skrytý potenciál každého prostoru
- Slavnostní dárky: designový porcelán
- Podzim ve znamení teplých barev: Jak si zútulnit svůj domov na dlouhé podzimní večery?