Krize ve stavebnictví dopadá nejvíce na zaměstnance stavebních firem
Stavebnictví se po loňském nadechnutí v podobě mírného růstu opět vrací k propadům z předchozích let a zažívá katastrofální rok. Jakoby nestačilo, že se tento důležitý sektor národního hospodářství potácí hluboko na dně makroekonomického rybníka. Každý měsíc se boří hlouběji do bahna.
Za pravidelně zveřejňovanými čísly jsou však konkrétní lidé. Svaz podnikatelů ve stavebnictví před nedávnem vypočítal, že letos každý měsíc stavební firmy v ČR propustí průměrně 2000 lidí. Od začátku roku tak ztratilo obživu 20 tisíc živitelů rodin. Katastrofické číslo.
Je alarmující, že nikoho zodpovědného tento tristní stav desítek tisíc rodin nepřiměl k tomu, aby od slovních proklamací přešel k činům. Lék je přitom jednoduchý: účinná legislativa západního typu, která výrazně zjednoduší a zrychlí stavební proces.
Dokud se současný legislativní Kocourkov, který panuje v českém stavebním právu, nezmění, budeme na to doplácet úplně všichni. Ať už v podobě zanedbané a nedokončené dopravní infrastruktury či nedostatku nových bytů.
RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Centrální banka ponechala základní úrokové sazby beze změn, hypoteční trh to nijak neovlivní
- Rozhodnutí bankovní rady ČNB k úrokovým sazbám ze dne 19. 12. 2024 - Komentář
- Nejčastějšími prosincovými úrazy jsou pády - Pozor na ledovku a zimní sporty
- Trendy v energetice – prodejci fotovoltaiky mají plné sklady panelů, riziko odchylek častěji nesou zákazníci
- Stav zásob plynu v Česku nadále pokračuje v postupném poklesu a blíží se k 68% naplněnosti zásobníků, stav zásob oproti loňskému roku je nyní o 20 % nižší
- Turistický ruch zpět na předcovidových číslech, trh s ubytováním v soukromí na 60 % objemů