Zubaři chtějí z pojištění dvojnásobek, pacientům nezlevní
"Věřte tomu, že za 250 korun nejsem schopen kvalitní amalgamovou plombu udělat. Potřebuju na to minimálně dvojnásobek. Zkrátka došla trpělivost a je potřeba, když to nejde po dobrém, zkusit začít zlobit," uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.
Situace už je podle něj neúnosná a protestům se nevyhneme. Jak konkrétně by měly vypadat, ale zatím neví. "Kdybychom stávkovali, tak bychom stávkovali sami proti sobě, protože my jsme všechno soukromí podnikatelé a když nebudeme pracovat, budeme si na to muset vydělat," dodal Chrz.
Z koláče veřejného pojištění by zubaři chtěli ukousnout téměř dvojnásobek toho, co dnes. Na jejich cenících by se to ale neprojevilo, což pacientům vadí. Kvůli penězům si někteří z nich musí návštěvu zubaře i odpustit.
Důvod pro víc peněz pro zubaře nevidí ani zdravotní pojišťovny. "Ty výdaje každoročně stoupají," prohlásila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková. "Náklady na stomatologickou péči každoročně rostou," potvrdila i Dana Blahutová z VZP.
Vyšší platby od pojišťoven by se prý neprojevily na ceníku zubařů, ale na kvalitě jejich péče o pacienty. Tím rozumějte - zuby by vám udělali ještě kvalitněji, než dnes. Což ale prý neznamená, že dnes to dělají nekvalitně.
Na změně systému se stomatologové snažili dohodnout s vládou, ničeho ale nedosáhli. Teď čekají, jak se k problému postaví nový ministr zdravotnictví. O audienci u nového ministra budou stomatologové žádat, jakmile bude uveden do funkce.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět