Jak léčit afty a další onemocnění ústní dutiny
Kteroukoliv bolest v ústech vnímáme velmi nelibě. A je skoro jedno, zda se týká dásní, rtů či zubů. Může nás omezovat v konzumaci jídla a pití, během mluvení, nebo na to pořád musíme myslet a necháme si tím otrávit den. Jak si ovšem s těmito neduhy poradit?
Sliznice ústní dutiny může být poškozena z různých příčin. Nejčastěji jde o infekci virem herpes simplex zvanou opar rtu. Bolestivé bývají fisury a ragády v ústních koutcích. Jiným problémem jsou záněty dásní, které obvykle souvisí s nedostatečnou ústní hygienou a kazivostí chrupu.
„Afty – drobné slizniční vřídky - se mohou vyskytovat ojediněle. Vznikají například při mechanickém poškození ústní sliznice a následné zánětlivé reakci. Nebo může jít o afty provázené opakovaným výsevem aft v horizontu měsíců i několika dítek let,“ vysvětluje MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
Zánět s rozsáhlejším postižením dutiny ústní se nazývá stomatitis – jeho maximum je na hranách a špičce jazyka, tvářové sliznici a dásních.
Problémy u dětí
„Děti předškolního věku může postihnout aftózní stomatitida, což je horečnaté onemocnění vyskytující se někdy v malých epidemiích. Projevuje se slizničním zánětem s následným početným výsevem drobných puchýřků v ústech, velkou bolestivosti a pachem z úst. Recidivující opakovaná aftózní stomatitida je poměrně časté onemocnění nejen u dětí i mladistvých, ale může pokračovat i v dospělosti. Je znám též rodinný výskyt. Příčinou bývá nevhodná výživa (sladkosti apod.), špatný skus chrupu, ale i hormonální nerovnováha (u žen např. v premenstruu),“ objasňuje lékař.
Další typické obtíže
Při postižení závěsného aparátu (zánětem, degenerací) dochází zvláště u starších lidí k parodontitidě, nebo-li parodontóze. U kuřáků je 4-7 krát častější než u nekuřáků.
„K poranění dásní dochází při prořezávání zubů u mléčného chrupu a u zubů moudrosti. Někdy také při stomatologických zákrocích, např. odstraňování zubního kamene, vytržení zubů, po operacích dásní, před nasazením dočasných zubních protéz a náhrad zubů, při zánětech zubního lůžka,“ pokračuje pan doktor.
Lékové poškození sliznice úst bývá vyvoláno alergií - nejčastěji na antibiotika penicilinové řady. Ta způsobují také dysmikrobii v ústní dutině s následným zánětem jazyka a přilehlé menší či větší části sliznice úst. U nositelů zubních protéz bývají časté slizniční otlaky, vice v rozsahu ležící protézy, ale též na sliznici tváří a rtů.
Jak postupovat s léčbou?
Je nezbytné zaměřit se na stravu. U lidí s citlivou ústní sliznicí je třeba vyloučit trauma dutiny ústní tvrdými jídly (např. topinky, lupínky) a ostrými pochutinami (ocet, slaná a kyselá jídla, ostrá koření, pepř, paprika). Nevhodné jsou také pokrmy s vysokým rizikem infekce (plísňové sýry, živé jogurtové kultury, oříšky, sušené ovoce).
„V tomto období jsou optimální měkká jídla, např. omáčky, pudinky, knedlíky, kaše, mleté maso, banány, vodové nanuky, kompoty. Příliš teplá jídla jsou nevhodná,“ radí odborník.
Zuby je nutné čistit po každém hlavním jídle měkkým kartáčkem, lze použití mezizubní kartáček nebo interdentální nit. Zubní kartáček po použití je nezbytné vždy dobře vyčistit a uchovávat na suchém místě. Optimální zubní pasty jsou s neutrálním pH.
„Je velmi důležité dbát zvýšenou měrou na hygienu dutiny ústní. Vhodné jsou výplachy úst odvarem z heřmánku a šalvěje spolu s pastou Solcoseryl aplikovanou na postižená místa sliznice. Pasta podporuje hojení poškozené tkáně v ústní dutině a v ní obsažená účinná látka Iauromakrogol způsobuje povrchové znecitlivění. Utiší tak počínající i přetrvávající bolest,“ dodává MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
V prevenci opakovaných zánětů sliznice dutiny ústní se doporučuje netraumatizující čištění zubů a neagresívní toaleta ústní dutiny.
Pokud se obtíže do týdne nezlepší, je na místě konzultace s lékařem. Změny na sliznici dutiny ústní mohou totiž také souviset s některými vnitřními chorobami, a proto je v takových případech nezbytné provést komplexní odborné vyšetření.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Nejlepší domácí vánočka: Jak upéct dokonalou vánočku? Recept a postup pletení vánočky (názorné video)
- Radioporadna: Bezpečné otužování. Jděte pěkně postupně krok za krokem, začít můžete odolností u studené sprchy (audio)
- Vápník v bojleru může zvýšit energetickou náročnost až o 10 %. Jak snížit náklady na ohřev vody?
- Online Plus: Je potřeba na internetu ověřovat věk? (audio)
- Zahrádkářské tipy: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník (audio)
- Vánoce v zoo: Štědrý den za korunu i soutěž