Nová zimní zahrada: jak se pozná špatný projekt?

Jana Brožková, 17.1.2017
Vyvarujte se chyb při projektu zimní zahrady! Chcete-li příští zimu trávit chvíle klidu a pohody v nové zimní zahradě, tak právě v těchto měsících je ideální čas pro plánování. Podívejte se, jaké jsou nejčastější chyby, podle kterých se pozná špatný projekt, aby výsledek dopadl zcela podle vašich představ!

1.   Nevhodná plastová konstrukce 

Kvalitní projektant by se měl při přípravě projektu zimní zahrady vyvarovat zejména nevhodného použití plastových profilů, které jsou jako konstrukční materiál pro střechu a nosné sloupy zimních zahrad nevhodné. „Zatímco například výplňové prvky do svislých částí zimní zahrady mohou být vyrobeny i z plastu, použití plastových profilů pro nosnou část zimní zahrady se z důvodu omezené statické únosnosti plastu nedoporučuje,“ upozorňuje Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST. Na materiálu pro stavbu zimní zahrady tedy rozhodně nešetřete. Ideální volbou může být například hliník, a to především pro jeho trvanlivost, nenáročnost na údržbu a pevnost. „V případě potřeby lze hliníkovou konstrukci navíc vyztužit podpůrnou ocelovou konstrukcí, aby stavba vyhovovala všem parametrům externího, a někdy i extrémního, zatížení sněhem a větrem,“ dodává Ing. Miroslav Culka.

2.   Špatná orientace 

Při návrhu projektu zimní zahrady je třeba zohlednit také její orientaci ke světovým stranám. „Není příliš dobré orientovat zimní zahrady zcela na jih nebo na sever. Ideální je jejich nasměrování na jihovýchod či jihozápad, které zaručí, že v nich nebude v odpoledních hodinách přímý sluneční svit,“ říká Ing. Miroslav Culka. Pokud vám však dispozice domu nedovolí orientovat zimní zahradu jinak než přímo na sever nebo na jih, vyplatí se zvážit, jestli by nebylo vhodné zvolit speciální zasklení nebo stínící techniku, jež dokáže působení nepříznivých faktorů eliminovat. „Zimní zahrady orientované na sever bývají studené a stinné, ale pokud použijete  izolační skla s nízkou hodnotou součinitele prostupu tepla, promění se v příjemné zázemí,“ radí Ing. Miroslav Culka a dodává: „V zimní zahradě směřující přímo na jih zase budete mít po celý rok dostatek světla i tepla, což však může vést zejména v letních měsících k jejímu přehřívání. Vyplatí se proto zvolit speciální protisluneční skla nebo vhodnou stínicí techniku.“

3.   Nevhodně zvolené zasklení 

Za každou cenu se vyvarujte použití polykarbonátového zasklení! „Hlavní nevýhodou polykarbonátu je především jeho barevná nestálost a zejména kondenzace vlhkosti uvnitř komůrek, která může vyústit ve vznik plísní či mechů. Problémem může být také velká hlučnost při dešti nebo silném větru,“ upozorňuje Ing. Miroslav Culka

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba