Proč je stále smog, i když je hezky? Odpovídá expert na meteorologii
"Za zhoršené rozptylové podmínky a smog je z velké části zodpovědná inverze. Ta způsobí, že se vzduch buď nehýbá vůbec, nebo jen minimálně," vysvětluje ředitel oddělení meteorologie z ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR Zbyněk Sokol.
Inverze funguje tak, že teplejší vzduch vystoupá vzhůru a utvoří jakousi pokličku, pod kterou se naopak drží vzduch studený. Proto je ve městech v nížinách větší zima než na hřebenech hor.
Obvykle je ona zmíněná poklička vidět pouhým okem, protože ji tvoří nízko visící mraky. Není to ale pravidlem. Sokol totiž upozorňuje, že inverze může počasí ovlivňovat i při vymetené obloze.
"Při inverzním charakteru počasí fouká zpravidla velmi slabý nebo dokonce vůbec žádný vítr. Proto se koncentrace škodlivých částic ve vzduchu zvyšuje a vzniká smog," doplnil expert.
Současné počasí přirovnal k situaci, kdy v uzavřené místnosti topíte a nevětráte. Taky se tam velmi brzy hůř dýchá.
Lépe by se nám mělo dýchat už v pátek, kdy přes Česko bude postupovat studená fronta, která s sebou přinese déšť. Ten pak poletující prach a další škodlivé látky spláchne ze vzduchu na zem.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Péče o domácí textil nekončí praním. V létě rozhoduje i sušení, skladování a pár minut po probuzení
- Střeva nereagují jen na to, co jíme. Na jejich zdraví má vliv i spánek, stres a genetika
- Cesta k letní formě není o zázracích. Tělo potřebuje pohyb, regeneraci i čas
- Jak připravit děti na digitální svět bez tabletů
- Dovolená zaplacená, odjezd zrušený. Kdy pomůže pojištění storna?
- Jak ochladit domov bez klimatizace: Zastavte spalující žár dřív, než vám projde oknem