Pozor na halucinace po sáčkovém čaji, našel se v něm halucinogen atropin...
Laboratorní analýza SZPI u předmětné šarže prokázala přítomnost tzv. tropanových alkaloidů – atropinu v množství 72 mikrogramů na kilogram (μg/kg) a skopolaminu v množství 23 μg/kg. Provedené zhodnocení zdravotních rizik Státním zdravotním ústavem označilo na základě zjištěného množství daných látek tento čaj jako nevhodný k lidské spotřebě.
Inspektoři SZPI odebrali vzorek závadné šarže ve velkoobchodním skladu společnosti MOKATE Czech s.r.o. na Počernické ul. č. 96/272 v Praze. Dle předběžné informace se v tržní síti mohly nacházet řádově tisíce kusů závadné šarže.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje spotřebitele na výskyt potraviny nevhodné k lidské spotřebě v tržní síti: sáčkový čaj Babička Růženka Sedmero bylin s echinaceou, označení šarže: L 09111630 C, datum minimální trvanlivosti: 09 11 18, výrobce: MOKATE S.A., ul. Katowicka 265a, 43-450 Ustroň, Polsko.
SZPI uložila kontrolované společnosti opatření ke stažení daných výrobků z tržní sítě. Následně bude ze strany SZPI zahájeno správní řízení o uložení pokuty.
Informaci SZPI vložila do evropského systému rychlého varování RASFF. Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají jmenovanou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali!
Látka atropin je pověstná tím, že u lidí vyvolává velké vzrušení a psychické změny. Srdce pulsuje rychleji, emoce se hůře ovládají. V nadměrné dávce je silně jedovatý. I skopolamin má negativní dopad na lidský organismus.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Ani Vídeň, ani Krakov - Vydejte se za pohádkovým adventem na jih Španělska
- Jak vybrat vánoční dárky pro obchodní partnery: Co je daňově uznatelné v roce 2024?
- Jídelníček při nemoci. Pomáhá čaj s medem a citronem? A ovocné šťávy? (Jezte, ať vám to sluší) (audio)
- Lidé letos na podzim vysázeli v lokalitě V Pytli tisíce stromků
- Jaká je budoucnost videokonferencí? Trendy v roce 2025
- I drobné signály mohou mít vážný význam. Střevní mikrobiom s námi neustále komunikuje, stačí mu jen porozumět