Asociace developerů: Novela zákona o ČNB může připravit tisíce lidí o možnost pořídit si vlastní bydlení
Novelu zákona o ČNB dnes projednával sněmovní Rozpočtový výbor. Schválení současně předkládané textace novely může přinést rapidní zásah do podoby i dostupnosti úvěrů na bydlení. Novela je rizikem také pro stávající majitele hypoték, kteří přijdou o možnost refinancování hypotékv v momentu končící fixace úvěrové sazby. To zásadně ovlivní nejen rezidenční nemovitostní trh v České republice, ale může přinést stagnaci celému nemovitostnímu segmentu i stavebnictví.
Novela zákona o ČNB, ačkoliv překladateli označována pouze jako technická, může znamenat zcela zásadní regulaci celého rezidenčního trhu. „Dle zkušeností developerů je dnes většina prodávaných bytů financována právě hypotékou. Pokud by ČNB v budoucnu přistoupila k opravdu tvrdé regulaci, dojde zcela jistě ke stagnaci celého trhu,“ upozorňuje na rizika potenciální makro regulace nemovitostního trhu v podobě dalšího omezení hypoték Omar Koleilat, předseda představenstva Asociace developerů.
Developeři přitom nemají zájem podílet se na vzniku hypoteční
bubliny. „Současným zněním novely dáme do
rukou regulátora právo bez jakékoliv odborné diskuse
Individuální přístup ustoupí unifikaci
Banky, které dnes přistupují k posouzení bonity klientů žádajících o úvěr individuálně, se po dubnové regulaci, kdy ČNB doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 % ceny nemovitosti, budou muset přizpůsobit dalším restrikcím. Regulátor bude mít právo nastavit minimální hranici poměru příjmů vůči celkovým splátkám nebo vůči celkovým a část spotřebitelů nově nedosáhne na úvěr, pokud nesplní všechna takto stanovená kritéria. „Při posuzování úvěruschopnosti je přitom třeba zohlednit mnoho individuálních aspektů. Není logické uchýlit se k posuzování úvěruschopnosti makro regulací, protože tím prakticky znemožníme pořízení nemovitosti takovým klientům, kteří jsou bonitní, mají dostatečný majetek, ale momentálně nízké příjmy,“ dodává Koleilat a uvádí, že snížení dostupnosti vlastního bydlení se dotkne především mladých rodin, tedy lidí, kteří mají celý produktivní věk ještě před sebou.
Majitelé hypoték bez šance na refinancování
Rizika novela nepřináší jen žadatelům o hypotéku, ale také stávajícím majitelům hypoték. Zejména ti, kterým končí fixace úrokové sazby a jejichž hypotéka přesahuje 90 % hodnoty nemovitosti se mohou stát rukojmími banky, jelikož u konkurenční instituce dle nových pravidel nový úvěr nemají šanci získat.
Zpomalit díky restrikcím může v budoucnu i celý stavební sektor, který aktuálně generuje 5,8 % HDP ročně přímo a dalších 15, 7 % v podobě navazujících profesí. Novela zákona o ČNB by měla platit po schválení Poslaneckou sněmovnou, Senátem a po podpisu prezidenta, nejdříve od od července 2017.
Když přemýšlíte o významu stavebnictví v ČR, aneb co jste možná nevěděli…
| Stavebnictví je 2. nejdůležitější sektor ekonomiky. Tvoří 5,8 % HDP přímo, 15,7 % nepřímo. |
| Zaměstnává 422 000 pracovníků (8,3 % zaměstnanců v ČR) v přímých a 23 % v navazujících profesích. |
| Díky stavebnímu sektoru se ročně v rámci veřejných financí vybere 45 miliard korun na dani z příjmu fyzických osob, 45 miliard na dani z příjmu právnických osob, 94 miliard na sociálním pojistném, 87 miliard na DPH a spotřební dani. Celkem tedy 271 miliard korun! |
| Propad stavebnictví v ČR za posledních 5 let tvoří 50 %. Zásadním způsobem brzdí českou ekonomiku. |
| 1 koruna výdajů ve stavebnictví vyvolá v průměru zvýšení výdajů v celé ekonomice o 2,86 koruny. |
Tomáš Kadeřábek
Ředitel Asociace developerů, z.s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Hypotéky
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat