Zateplování domů: pomáhá Nová zelená úsporám, milionové dotace lze čerpat i jinde
Nová zelená úsporám v povědomí Čechů stále vede
Průzkum zjišťoval, které z dotačních programů na renovaci budov Češi znají. Dle očekávání zvítězily populární národní programy NZÚ (73 %) a tzv. kotlíkové dotace (71 %). „Z NZÚ lze čerpat finance například na zateplení fasády či výměnu oken. Kromě rodinných domů rozšířilo Ministerstvo životního prostředí oblast podpory na bytové domy v Praze a nově také na novostavby bytových domů v pasivním standardu. Tyto změny nadále prospějí vysoké oblibě tohoto programu,“ komentuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS.
IROP výrazně zjednodušil podmínky čerpání
Programů na energeticky úsporné renovace je ale v Česku celkem osm, řízených třemi ministerstvy. A to už ví málokdo. Například program Panel 2013+, ze kterého lze čerpat peníze na zateplování panelových domů, zná jen 12 % dotázaných. Integrovaný regionální operační program (IROP), který lze použít na renovace bytových domů mimo Prahu, na tom není o moc lépe - zná ho jen 15 % Čechů.
„V IROPu je k dispozici celkem 17 miliard korun, o něž mohou požádat i bytové domy o několika málo bytech. Bohužel nízké povědomí odpovídá stavu čerpání tohoto programu, které trochu vázne,“ myslí si Zemene. V březnu přitom Ministerstvo pro místní rozvoj výrazně zjednodušilo podmínky jeho čerpání a vyplnění žádosti by tak měli zvládnout i menší žadatelé.
Obdobně jako IROP dopadl Operační program životní prostředí, o kterém někdy slyšelo také 15 % respondentů. Jeho součástí jsou přitom i tzv. kotlíkové dotace určené na výměnu starých kotlů. Na začátku dubna Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo výzvu na energetické úspory stávajících veřejných budov, tedy například škol, nemocnic, úřadů, domovů s pečovatelskou službou, apod.
„Nově budou podporovány i dílčí realizace zateplení. Zejména menší obce a města určitě ocení, že vedle dotace mohou nově požádat o zvýhodněnou půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR na pokrytí zbylých nákladů na renovaci budov. Své žádosti mohou vlastníci veřejných budov podávat až do konce září 2017,“ popisuje novinky v programu Zemene.
Výhody zateplení pociťuje 56 % Čechů, 64 % volí pěnový polystyren
Všechny zmiňované dotační programy lze použít na financování energeticky úsporných opatření v budovách. Nejčastějším takovým opatřením bývá zateplení objektů, ke kterému dle loňského průzkumu Sdružení EPS ČR přistoupilo již 56 % Čechů. Dalších 17 % si své obydlí zateplí do pěti let. Do 10 let plánuje pomocí zateplení ušetřit 12 % Čechů. Za nejlepší izolační materiál zvolily dvě třetiny dotázaných (64 %) pěnový polystyren.
O průzkumu
Průzkum Sdružení EPS ČR realizovala agentura IPSOS za pomocí online nástroje Instant Research v březnu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo 525 respondentů s reprezentativním zastoupením podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.
Sdružení EPS ČR
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk