Získat hypotéku je těžší a těžší. S pořízením vlastního bydlení proto moc neotálejte
Novela spotřebitelského zákona, která vešla v účinnost začátkem prosince 2016, přinesla na finanční trh spoustu pozitiv, ale také zapříčinila, že získat od banky hypoteční úvěr bude pro spotřebitele čím dál tím větší oříšek. Obzvláště pak pro ty, kteří nedisponují příliš velkým kapitálem. Přísněji se budou prověřovat také příjmy a výdaje žadatelů. A příznivě to nevypadá ani s vývojem úrokových sazeb. Je lepší s vlastním bydlením vyčkávat, nebo raději rychle konat?
Nalijme si čistého vína, kdo z nás by si vlastní byt či dům nepřál. Pokud ale nepatříte k movité sortě lidí, kteří dům zdědili a za další miliony na účtu by si mohli koupit nejmíň další dva, nebo se na vás neusmálo štěstí tak, že by zrovna váš ticket byl jediný výherní ve Sportce, asi řešíte, jak takhle velkou srandu financovat. A jelikož levné hypotéky, aby člověk pohledal, vyplatí se popřemýšlet i o alternativním řešení.
Čím dál větší oblibě u spotřebitelů se začíná těšit překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Jeho nepopiratelnou konkurenční výhodou je poskytování bez nutnosti ručení zástavou nemovitosti, pak také relativně snadnější dostupnost a zapomenout nesmíme ani na státní příspěvek. Vlivem snížení LTV u hypotečních úvěrů, aktuálně můžete zažádat o hypotéku v maximální výši 90 % z kupní ceny nemovitosti, jistě popularita stavebního spoření ještě vzroste.
Další možností, jak financovat bydlení, je americká hypotéka. Jaké jsou její výhody oproti standardnímu úvěru na bydlení? Za prvé představuje úvěr, u kterého po vás banka nepožaduje doložení účelu a za druhé dosáhnete na vyšší částku. Banky obvykle nabízí americkou hypotéku až do 70 % hodnoty zastavené nemovitosti, horní hranice bývá obvykle 5 000 000 Kč.
Pokud se přece jen raději přikloníte k hypotečnímu úvěru, je třeba počítat s tím, že úrokové sazby už dávno nejsou na historickém minimu, jak tomu bylo minulý rok. Na jejich zvýšení se podepsala právě novela spotřebitelského zákona.
Jelikož spotřebitelé dostanou více práv a výhod, možnost snadnějšího předčasného splácení a také se vyhnou celé řadě sankčních poplatků, kterým doposud museli čelit, vznikla pro banky hrozba, že o klienty přijdou dříve, než očekávaly, a tak si případné ztráty chtějí vykompenzovat právě zvýšením úroků.
Na jakých číslech úroky aktuálně startují a která banka nabízí nejnižší, zjistíte jednoduše pomocí online hypotečního kalkulátoru. Stačí do něj zadat základní parametry a on vám během pár minut přehledně srovná všechny aktuálně dostupné nabídky na trhu.
Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat