Domácí žrouti energie: elektřinu kradou, i když nejste doma!
I o tisíce korun ročně můžete přijít, pokud necháváte domácí spotřebiče v pohotovostním režimu. A platí to i v době, kdy odjíždíte na dovolenou. Na televizi nemusí běžet žádný pořad, aby vám peníze mizely.
Třeba televize může být na první pohled vypnutá, dokud ale stále svítí ono červené světýlko, znamená to, že vám ustavičně a nenápadně odebírá elektřinu. A stejné pravidlo platí i pro set-top-box.
Podle propočtů můžete zanecháváním všech domácích spotřebičů v takzvaném stand-by režimu přijít zhruba o 1200 korun za rok. Nejvíce "žere" jednoznačně elektrický kotel, následují nejrůznější audio systémy, modemy a televizory. Kromě tiskáren lidé používají teřba i kávovary. Ty experti radí i vytahovat ze zásuvky.
Podle odborníků se vyplatí spotřebiče vypínat, i když jde člověk ráno do práce nebo večer spát. Na šetření ale myslí i sami výrobci elektrospotřebičů. Produkty se vyrábějí mnohem úspornější. Experti se snaží vymýšlet nejůrznější vychytávky, mnoho praček má třeba tu funkci, že se samy po vyprání vypnou - a to úplně.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Péče o domácí textil nekončí praním. V létě rozhoduje i sušení, skladování a pár minut po probuzení
- Střeva nereagují jen na to, co jíme. Na jejich zdraví má vliv i spánek, stres a genetika
- Cesta k letní formě není o zázracích. Tělo potřebuje pohyb, regeneraci i čas
- Jak připravit děti na digitální svět bez tabletů
- Dovolená zaplacená, odjezd zrušený. Kdy pomůže pojištění storna?
- Jak ochladit domov bez klimatizace: Zastavte spalující žár dřív, než vám projde oknem