Prodeje nových bytů v Praze: za 2. čtvrtletí mírně vzrostly, prodáno 1598 jednotek
Prodeje nových bytů v Praze po mírném propadu na začátku roku ve druhém čtvrtletí opět rostly. Developeři od dubna do konce června prodali celkem 1598 nových bytů, což je v porovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 12 procent. Meziročně však prodeje stále klesají, konkrétně o 20 procent. Prodeje ve druhém čtvrtletí výrazně ovlivnilo několik velkých bytových projektů přidaných do nabídky. Bez nich by počet dostupných bytů propadl výrazněji.
„Chuť lidí kupovat nové byty stále nepolevuje ani přes volání České národní banky po vyšších pravomocích regulovat hypoteční trh. Právě naopak obavy z horší dostupnosti hypoték v blízké budoucnosti jsou stále tahounem rezidenčního trhu. Tuto enormní poptávku po novém bydlení se developerům dlouhodobě nedaří uspokojovat a následující měsíce se na tom nic nezmění. Povolování nových staveb je v Česku proces na dlouhé roky a nekvalitní česká stavební legislativa neumožňuje pružně reagovat na vývoj poptávky. Dokládají to mimo jiné čísla za loňský rok, kdy úřady v Praze povolily čtyřiapůlkrát méně bytů, než kolik se jich reálně prodalo. Ceníky developerů proto budou stále prázdnější a prázdnější, na což doplatí hlavně jejich klienti. Jejich výběr nového bytu totiž bude výrazně omezen,“ podotýká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.
Bytů v nabídkách developerů rekordně málo, nedostatek se prohloubí
Developerské firmy sice nabídly ve druhém čtvrtletí hned několik větších projektů, či spíše nových etap větších rezidenčních celků, i tak počet dostupných bytů opět klesl na historická minima. V nabídkách developerů je aktuálně 3065 dostupných bytů, což je nejméně od ekonomické krize. „Dostupných bytů je tak málo, že při současném tempu prodejů by se vyprodaly ani ne za půl roku. Obávám se, že není daleko doba, kdy ceníky drtivé většiny developerů budou zcela prázdné. Nabídku udrží pouze největší hráči na trhu s projekty připravenými v minulosti,“ varuje Korec.
Nedostatek bytů a extrémně pomalé povolování nové rezidenční výstavby vede k výraznému nárůstu cen nových bytů. Jen za čtvrtletí vzrostla průměrná cena nového bytu v hlavním městě o čtvrt milionu korun na 6,15 milionu korun. „Kvůli nekoncepčním zásahům České národní banky, která výrazně omezuje poskytování hypoték, tak na vlastní bydlení nyní dosáhne jen nejbohatší zlomek domácností. Pokud se co nejrychleji nepodaří urychlit bytovou výstavbu, aby byla nabídka dostatečná, tak ceny bytů neklesnou,“ tvrdí Korec.
Metodiku EKOSPOLU dlouhodobě používá i IPR
EKOSPOL , který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze více než deset let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Využil ji i ve své analýze developerských projektů 2016 ( http://bit.ly/2eup68W ).
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk