Za první pololetí se prodalo o 500 bytů méně než vloni
Za celý letošní rok nejspíše ubude jak počet nově prodaných, tak nabízených bytů. Za poslední tři měsíce se prodalo jen 1500 nových bytů. Jejich průměrná cena se přitom už vyšplhala na 75 791 korun za m2, jak vyplývá z analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.
Jestliže před rokem se ve stejném období prodalo 1750 nových bytů, aktuálně to bylo hned o 250 méně, ukázala studie. O tento počet se v meziročním srovnání snížily prodeje již také během prvního čtvrtletí letošního roku, kdy se jednalo o 3 450 jednotek. „Zatímco za minulý rok se v hlavním městě, který je pro celý domácí trh určující, prodalo 6650 bytů, letos to bude pravděpodobně o mnoho méně. Dohromady prodeje spadnou pod hranici 6000 jednotek. Jen za první pololetí se jejich objem snížil o 500. Lidé mají o nové bydlení zájem, často si však nemají z čeho vybírat,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
Nejvíce nových bytů se prodalo v deváté, páté a osmé městské části. Jejich podíl na celkových prodejích přesáhnul 60 procent. Naopak nejméně to bylo v centru metropole. V Praze 1 a 2 se pak jednalo dohromady jen o necelá 2 procenta.
Zásoba nových bytů se i ve druhém čtvrtletí pohybovala okolo úrovně 3 500. Ve stejném období vloni to přitom bylo o více než tisícovku více. Ke konci června bylo v nabídce developerů 3 600 nových bytů. V prvním čtvrtletí to podle společných závěrů Trigemy, Skanska Reality a Central Group bylo 3450.
„Z uvedených údajů je zřejmé, že nabídka v Praze neustále klesá, což je způsobené zejména dlouhodobě složitým povolovacím procesem, který způsobuje zpoždění uvádění nových projektů na trh,“ komentovala nabídku Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.
Aktuální vývoj má dopad na to, že se průměrná cena za nový byt v rámci kvartálního srovnání zvýšila z původních 72 131 na současných 75 791 korun na m2. Pro srovnání: před rokem byla ve stejném období o necelých 15 procent nižší, když činila 65 922 korun za m2. Před dvěma roky to bylo dokonce ještě o 10 000 korun za m2 méně. Tehdy dosahovala průměrná cena prodaného bytu výše 55 555 korun za m2.
„Nových bytů na pražském trhu je stále nedostatek, a proto jejich ceny rostou, meziročně o 15 procent. Přestože se může zdát, že je cenová úroveň již poměrně vysoko, ceny porostou i nadále. Odhaduji do konce roku o 5 procent. Poptávka je totiž stále vyšší než nabídka,“ uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.
O útlumu pražského trhu svědčí rovněž skutečnost, že celkový počet nových bytů, který se prodal v regionech, přesáhnul objem realizovaný v hlavním městě. Za celý loňský rok to přitom bylo naopak. Počet prodaných pražských bytů byl za uvedené období celkově o 1650 větší, než tomu bylo v regionech. Za druhý kvartál se v regionech prodalo 1670 bytů, tedy o 170 více než v hlavním městě, prokázala analýza Trigemy. Nejvíce z toho (650) bylo ve Středočeském kraji a krajích Jihomoravském (374) a Plzeňském (350). Naopak nejméně se opět prodalo na Vysočině, v Moravskoslezském kraji i kraji Královehradeckém, kdy se vždy jednalo pouze o desítky jednotek.
Starší byty
Pnutí na trhu s novým bydlením v Praze se rovněž odráží v nabídce a poptávce po starších bytech. Průměrná cena nabízeného staršího bytu v Praze se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na 76 740 korun za m2 a medián na 70 000 korun za m2. Nejvyšší průměrná cena je v centru města – v Praze 1 činila přes 166 000 korun za m2 a v Praze 2 necelých 109 000 korun za m2. Na druhé straně nejnižší byla v Praze 4, kde dosáhla hodnoty přes 65 000 korun za m2.
Sbližování cen za nové a starší bydlení v Praze je přitom v protikladu k tomu, jaká situace panuje v řadě jiných velkých evropských měst, jak dokládá analýza společnosti KPMG. V Praze byla ve druhém kvartále nabídková cena za nové bydlení jen o 12,7 procenta vyšší, než tomu bylo u starších bytů. V Bratislavě však byl tento rozdíl v loňském roce téměř 20procentní a Vídni 30procentní. V Berlíně pak dokonce převyšoval 35 procent. „Relativně nižší rozdíl mezi cenami novostaveb a starších bytů oproti sousedním metropolím je jedním z důsledků nedostatku nových bytů na pražském trhu,“ dodává k tomu Pavel Kliment, partner KPMG odpovědný za sektor nemovitostí.
-chl-
Příspěvek Za první pololetí se prodalo o 500 bytů méně než vloni pochází z Ekonomický deník
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Proč si pořídit parní generátor? Zvládnete s ním zdolat hory oblečení až dvakrát rychleji
- Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů
- Zprávy ze Zlínského kraje: Část nájemníků v městských bytech si od roku 2025 ve Zlínském kraji připlatí (audio)
- 10 realitních nej (nejen) roku 2024
- Vláda schválila návrh novely energetického zákona (9.1.2025)
- Pohonné hmoty zdražují, i kvůli obavě z americko-kanadské obchodní války. Letos ale budou spíše zlevňovat