Nové byty v Praze: připraveno je 84 tisíc bytů, do pěti let se postaví jen 20 tisíc
Developeři v Praze připravují více než 84 tisíc bytů. Jen necelá čtvrtina se jich ale může začít stavět do pěti let. Vyplývá to z aktuální analýzy připravovaných projektů, kterou zpracoval největší rezidenční stavitel v zemi Central Group. Počty bytů, které mají šanci do pěti let projít povolovacím kolečkem a dostat se tak na trh, jsou přitom zcela nedostačující poptávce ani velikosti hlavního města.
Meziročně databáze připravovaných projektů narostla o více než 18 procent. Developeři totiž zahajují práce na stále nových projektech, jenže vzhledem k rekordně dlouhé, a navíc stále se prodlužující délce povolování, jen minimum projektů pokračuje do realizace. Aktuálně se doba přípravy běžného bytového projektu od zahájení prací na projektu, přes všechny stupně povolování až po výstavbu a kolaudaci prodloužila na neuvěřitelných deset let.
Většina bytů vznikne na brownfieldech
Zhruba 60 procent připravovaných bytů by mělo vyrůst na brownfieldech. Celkem jde o více než 370 projektů s 54 tisíci byty Tyto projekty by byly schopny pojmout více než 100 tisíc nových obyvatel a při současném tempu prodeje nových bytů by pokryly potřebu na devět let.
Developera stojí výstavba bytů na brownfieldech v průměru o 17 procent víc než na zelené louce. „Je třeba si uvědomit, že náklady na dekontaminaci půdy a demolici stávajících objektů jsou mnohdy velmi vysoké. To, že je investor uhradí, je velký vklad do území a první a zcela nezbytná podmínka pro jeho revitalizaci. A tuto klíčovou investici pro další rozvoj města přece nikdo jiný, než soukromý investor financovat nebude,“ vysvětlil šéf Central Group Dušan Kunovský. Navíc pro město je zastavování brownfieldů, které mnohdy leží v širším centru, daleko výhodnější než výstavba na zelené louce. Obvykle jsou totiž tyto pozemky v místech s již existující infrastrukturou a zasíťováním, dostatečná je zde také kapacita hromadné dopravy. Město v těchto lokalitách tedy ušetří na výstavbě infrastruktury.
Jednoznačně nejvíce projektů na brownfieldech se připravuje na Žižkově. Celkem jich zde developeři plánují 8700. V Holešovicích to je 5600 bytů, v Ruzyni 4900, na Smíchově 4000, ve Vysočanech 3500. Více než 2000 bytů na brownfieldech se chystá také na Zličíně, v Hloubětíně a v Hostivaři.
Nejvíce připravovaných projektů na brownfieldech je menšího rozsahu do stovky bytů. Jde o stavby bytových domů na místech různých vyřazených trafostanic, parkovišť, či menších průmyslových budov apod. Na celkovém množství bytů, které by na brownfieldech v Praze mohly vniknout, se však tyto projekty podílejí minimálně. Hlavní budoucí rozvoj ale přinesou především transformace velkých opuštěných průmyslových areálů, velké množství bytů pak vznikne zejména v projektech celých nových čtvrtí na plochách původně určených železnici, jako je nákladové nádraží Žižkov, Smíchov nebo Bubny. Připravovaných projektů s více než 500 byty je v databázi jen něco přes 30, celkem ale počítají s více než 35 tisíci nových bytů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk