Nový fenomén ve stavebnictví: recyklovaný stavební materiál
Při rekonstrukcích, opravách domů či bourání opuštěných budov vzniká velké množství stavebního a demoličního materiálu, který tvoří nemalý podíl všech odpadů, produkovaných lidskou činností. Jeho snížení lze účinně dosáhnout opětovným využitím vzniklých surovin, tedy recyklací. Ta se u nás těší stále větší oblibě a recyklované materiály konečně zažívají boom, jak při výstavbě nových objektů, tak při jejich rekonstrukcích.
Konec předsudkům, mysleme ekologicky!
Ve větší míře začal být odpadní stavební materiál zpracováván od 90. let minulého století, kdy se u nás pomalu rozvíjí ekologický způsob myšlení. Pomohlo i překonání předsudků o jeho kvalitě, která byla v minulosti mylně hodnocena jako špatná. Dnes již víme, že recyklace umožňuje získání kvalitních surovin pro stavební průmysl. Do oběhu vrací plnohodnotný materiál, který dokáže nahradit nově vyrobené stavební hmoty nebo suroviny z přírodních zdrojů.Který materiál je pro recyklaci vhodný a k jakým účelům lze využít?
Zpracovat a znovu využít lze téměř každý materiál – např. zdivo, beton, střešní tašky, dřevo, sklo, plasty, asfalt, kovy, kamení, ale i vytěžená zemina mohou být odvozeny, vytříděny, zpracovány a opět využity jako kvalitní stavební suroviny. Nejčastěji je znovu využívána stavební suť, stržený asfalt nebo betonové bloky, které se používají do podloží budov či základů komunikací. “V rámci demoličních prací na stávajících objektech plánujeme v maximální míře třídit a recyklovat získaný materiál. Půjde zejména o konstrukční beton, cihelné zdivo, asfaltové povrchy a kamenivo z podkladních vrstev komunikací a železničního svršku vlečky. Takto vzniklý recyklát, roztříděný nejen podle materiálu, ale i podle frakcí, použijeme podle vhodnosti do jednotlivých částí staveb, jako jsou zásypy demolovaných podzemních částí objektů, zpevnění podloží základů budov a komunikací nebo na vyrovnání povrchů a terénní úpravy”, říká Ladislav Všetečka, projektový manažer a koordinátor multifunkčního projektu Nová Zbrojovka Brno, který vznikne v místě rozsáhlého areálu bývalé Zbrojovky. Místu bude díky revitalizaci navrácen život a vznikne zde moderní plnohodnotná čtvrť, která poskytne mimo jiné kvalitní možnosti bydlení.
Výhody a rizika recyklace stavebního materiálu
Uzavření cyklu a využití odpadu jako druhotné suroviny s sebou přináší řadu pozitiv. Největším je příznivý dopad na životní prostředí - snižuje objem odpadů, šetří přírodní zdroje a energii, které by byly potřeba na výrobu nových stavebních materiálů. Přes všechny výhody bylo použití recyklátu donedávna doprovázeno neoprávněnými pochybnostmi o jakosti druhotného materiálu. Ty jsou již úspěšně vyvráceny. Při dodržení správného technologického postupu zpracování a použití, ano, které může být náročné, je recyklát totiž stejně hodnotný jako materiál standardní. Jeho využití tedy v žádném případě nejde na úkor kvality stavby. Nicméně, čeští architekti si na znovuzavedení odpadových materiálů teprve zvykají, proto se setkáváme s používáním kvalitních recykláží velmi ojediněle. Tento postup na domácím trhu aplikuje například CPI Property Group při revitalizaci Nové Zbrojovky Brno. „Recyklace stavebních materiálů je bezesporu jedním z nástrojů, který podporuje udržitelný rozvoj a nachází řešení mezi ekonomickým růstem a ochranou životního prostředí ,“ říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky. Proto bychom měli tento trend podporovat a všímat si projektů, které se recyklace nebojí.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk