Volné pražské byty v novostavbách: do půl roku mohou být vyprodané
Zájem o vlastnické bydlení v hlavním městě vloni rekordně rostl. Z analýzy realitní kanceláře LEXXUS však vyplývá, že poptávku po koupi nemovitosti brzy utlumí pokračující nárůst cen, zpřísňování pravidel hypotečního financování a také malá nabídka nových bytů v developerských projektech. V meziročním srovnání sice byla v Praze od ledna do června 2017 zahájena výstavba o 60 % více bytů než v roce 2016 (1 663, z toho 1 025 v bytových domech), vzhledem k obrovskému propadu z dřívějšího období je to však zcela nedostačující. Jen v 1. pololetí 2017 se totiž prodalo 3 027 bytů, tedy o pouhých 38 méně, než činila nabídka volných jednotek v pražských novostavbách. Hrozí proto, že za pár měsíců nebude co prodávat. Mnoho lidí volí již nyní alternativy ke koupi vlastního bydlení v metropoli, což se odráží v rostoucím zájmu o pronájmy, případně o nemovitosti za hranicemi Prahy.
Počet dokončených ani zahájených bytů nestačí pokrýt poptávku
Poptávka po nových bytech zůstává i přes mírné navýšení úroků z hypoték stále velmi silná. Vloni se v Praze prodalo cca 6 650 jednotek, což je o téměř 60 % více, než bylo v témže roce zahájeno v bytových i rodinných domech dohromady. Zájem o vlastnické bydlení neutuchá, ale realitní odborníci bijí na poplach a trhu s rezidenčními nemovitostmi předpovídají podstatné změny.
„Z důvodu klesající nabídky, zvyšování cen i úrokových sazeb hypoték očekáváme v letošním roce prodej maximálně 6 000 bytů. Rezidenční trh však přestává být schopný tuto poptávku nasytit. Počet dokončených bytů sice roste, ale od začátku roku jich bylo zahájeno pouze 1 663, což je zcela nedostačující. Pro dokreslení uveďme, že dokonce i v krizovém roce 2008 byla ve stejném období zahájena výstavba více než dvojnásobného množství bytů (3 749) ,“ konstatuje Denisa Višňovská, partner LEXXUS, a dodává: „Současný propad je ještě horší, než v pokrizových letech 2010 až 2012. Hrozí, že se do půl roku vyprodají všechny dosud volné byty v novostavbách – cca 3 065. To je důvod, proč jdou velmi rychle na odbyt i starší nemovitosti a dřívější ‘ležáky’, které se zatím nepodařilo kvůli neúměrně vysoké ceně, neatraktivní lokalitě nebo nízké kvalitě provedení prodat.“
Růst cen nemovitostí již dohání předkrizové období roku 2008
V nynějším prudkém nárůstu cen nemovitostí se odráží vysoká poptávka, stále poměrně nízké úrokové sazby hypoték (kolem 2 %) i dlouhý povolovací proces výstavby, který vede k nedostatku nových bytů v developerských projektech. Růst nabídkových cen se dá přirovnat k předkrizové situaci v roce 2008. Oproti tehdejšímu maximu vzrostly ceny na konci pololetí o 32 %, průměrná mzda v Praze se však zvýšila pouze o 25,5 %.
„V roce 2014 se téměř polovina všech prodaných bytů v Praze pohybovala pod cenovou úrovní 50 tis. Kč/m2. Současný průměr již činí kolem 70 – 75 tis. Kč/m2. Navíc brzy očekáváme další zdražování, které může utlumit pouze klesající poptávka a zpřísnění hypotečního financování. Na větší investory to nebude mít výrazný vliv. Mnoho lidí však již nebude mít dostatečné finanční prostředky k pořízení vlastní nemovitosti. Dá se tak předpokládat, že vzroste podíl domácností žijících v nájemním bydlení, nebo mimo Prahu,“ uzavírá Denisa Višňovská.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk