V pitné vodě je obří množství jedovatých plastů, zjistila studie
Nová vědecká studie přišla se šokujícím zjištěním - miliardám lidí teče z kohoutku voda, která sice na první pohled vypadá čistá, ale ve skutečnosti obsahuje jedovaté mikroplasty. Ty se pak v těle rozpadají na toxické látky.
A nejde o žádná zanedbatelná čísla - vědci mikroplasty objevili ve 83 procentech vzorků, kterých po celém světě odebrali celkem 159. Vůbec nejhůř jsou na tom Američané, jedovaté mikroplasty byly v 94 procentech vzorků. Druhý byl Libanon a třetí Indie.
Na opačném konci spektra skončila Velká Británie, Francie a sousední Německo. I tak ovšem mikroplasty plavaly v 72 procentech vzorků kohoutkové vody, což je stále vysoké číslo.
V půl litru vody bylo v USA průměrně 4,8 kousků plastu, v Evropě to bylo 1,9, píše The Guardian. Vědci nicméně tak jako tak bijí na poplach a volají po tom, aby se co nejdřív začal zkoumat vliv toxických mikroplastů na lidský organismus.
Dosud se přitom vědci věnovali v podstatě jen tomu, kolik plastů znečišťuje světové oceány a dostává se do těl mořských živočichů. A z nich zprostředkovaně do lidského organismu po konzumaci mořských plodů.
"Teď už máme dost dat ze zkoumání divoce žijících zvířat a dopadů, které na ně mikroplasty mají, abychom byli znepokojení," říká Sherri Masonová z univerzity ve Fredonii ve státě New York. Právě ona vedla tým, který vzorky vody analyzoval.
Vědkyně Anne Marie Mahonová z irské univerzity Galway-Mayo Institute of Technology popisuje, co vlastně mohou miniaturní částečky plastu v těle napáchat.
Podle ní nejsou problémem jen toxické chemikálie obsažené v plastu nebo škodlivé mikroorganismy, které se na nich "vezou". Nebezpečí představují i mikroplasty samotné. A to kvůli tomu, že dokáží poškodit a doslova probodat buňky a tím pádem mohou ohrozit i orgány.
A mikroplasty nejsou zdaleka obsažené jen v mořských plodech nebo v kohoutkové vodě. Němečtí vědci například částečky objevili i ve všech 24 testovaných pivech, také v medu a cukru.
Francouzští výzkumníci pro změnu v roce 2015 zjistili, že na Paříž se za rok ze vzduchu snese tři až deset tun mikroplastů a nebezpečné částečky se dají naměřit nejen venku, ale i v domech a bytech.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion. Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- Průkaz energetické náročnosti budovy třídy A nám nezaručí úsporný provoz, pokud neodbouráme lidské chyby
- Stav zásob plynu poklesl na 81 % celkové naplněnosti zásobníků ke dni 23. listopadu, stav je nyní oproti loňskému roku o téměř 17 procentních bodů nižší
- Střední a východní Evropa zaznamenává výrazný nárůst přeshraniční expanze maloobchodních značek
- Velikost obce hraje klíčovou roli v kvalitě bydlení domácností