Rozumné tipy pro úsporu vody a energie
Zvolte si kvalitní a úsporný ohřívač vody
V prvé řadě se zaměřte na výběr a správné umístění kvalitního ohřívače vody, který bude plně odpovídat potřebám vaší domácnosti. Instalujte ho co nejblíže k místu odběru v zateplené části domu, aby se voda nadměrně neochlazovala v nedostatečně zaizolovaných rozvodech. Zbytečným tepelným ztrátám v potrubí rovněž zamezíte, pokud si opatříte ohřívač, který lze díky vysokému elektrickému krytí namontovat do blízkosti sprchového koutu nebo nad vanu, či dodatečnou izolací rozvodů.
„Nejpečlivější však buďte již při samotném výběru ohřívače vody. Řiďte se při něm několika podstatnými parametry jednotlivých bojlerů, které mají největší vliv na spotřebu vody a energie – objemem a typem, jež musí odpovídat velikosti vaší domácnosti, kvalitou provedení a energetickou náročností, kterou výrazně snižuje především moderní polyuretanová izolace. Za příklad může sloužit dražický ohřívač vody OKHE SMART 3. generace, který dosahuje na českém trhu nadstandardní energetické třídy B, a to díky chytré řídící elektronice, vylepšenému režimu připojení k odběru elektrické energie a ekologickým materiálům, z nichž je vyrobený. Tento model dokáže předvídat spotřebu vody a efektivně ji ohřívat, a proto s ním lze ušetřit až 15 % ročních nákladů na ohřev vody,“ vysvětluje výhody energeticky úsporného bojleru Lukáš Formánek, technický ředitel Družstevních závodů Dražice, a dodává: „Pokud nechcete zbytečně zatížit rodinný rozpočet, dbejte rovněž na optimální nastavení teploty vody do 60 0C a správnou funkci pojistného ventilu, který slouží k odpouštění vody během ohřevu, kdy přirozeně narůstá její objem. Únikům vody lze zabránit instalací expanzní nádoby mezi ohřívač a ventil.“
Úspora vody často závisí na detailech
K úspoře vody a energie výrazně napomáhá také kontrola vybavení vaší domácnosti a drobné změny každodenních návyků. Díky nim však můžete přispět i k řešení problémů souvisejících s klimatickými změnami. Nadbytečné plýtvání s vodou totiž neohrožuje pouze rodinný rozpočet, ale také životní prostředí v některých částech České republiky, které se potýkají s nedostatkem podzemní vody a se suchem.
Lukáš Formánek na závěr radí: „S některými důležitými pravidly by se tak měl seznámit každý z nás. Např. netěsnící kohoutek vás dokáže připravit o 160 litrů vody za měsíc, ale pokud ho dáte opravit a doplníte termostatickou baterií, uspoříte až 50 % vody potřebné k mytí rukou nebo sprchování. Velmi efektivní je rovněž rychlé sprchování místo koupele ve vaně, použití úsporné myčky nádobí nebo zalévání pomocí dešťové vody. Právě na její využití navíc můžete získat příspěvek v programu Dešťovka poskytovaném Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí.“
8 snadných tipů, jak šetřit vodou:
1. Zvolte si úsporný a ekologický ohřívač vody, který nainstalujte blízko odběrného místa.
2. Nezapomínejte na pravidelný servis bojleru, pojistného ventilu a instalaci expanzní nádoby.
3. Nahraďte pravidelnou koupel krátkým sprchováním, při kterém dosáhnete až 3x menší spotřeby teplé vody než při koupání ve vaně.
4. Prádlo perte, až když se vám podaří zcela naplnit pračku, a dbejte na nastavení správné teploty – jejím snížením z 90 °C na 60 °C ušetříte více než 30 % energie.
5. Používejte záchod s duálním splachováním, díky němuž ušetříte až 8 litrů vody na jedno spláchnutí.
6. Nenechte kapat kohoutky ani protékat záchod – zbytečně se tak připravujete o tisíce litrů vody ročně.
7. Myjte nádobí v úsporné myčce – oproti mytí pod tekoucí vodou tak ušetříte až 60 % vody a stejně tolik energie.
8. Zahradu nebo květiny zalévejte dešťovou vodou.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Technika
- Čas se krátí: Využijte dotace na ekologické topení, dokud jsou
- Je tepelné čerpadlo ekologičtější než plynový kotel? Optikou celkového dopadu na životní prostředí to tak být nemusí
- Obavy ze zvyšování cen bytů kvůli novým ekologickým pravidlům jsou přehnané. Investice do moderních technologií se může z dlouhodobého hlediska naopak výrazně vyplatit - Komentář Marka Bláhy
- Častý mýtus: zima je nepřítel fotovoltaických elektráren. Proč s investicí do ní nečekat až na jaro či léto?
- I přes zákaz je v provozu stále téměř 100 tisíc nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla
- Jak zařídit fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo od A do Z?