Zima se blíží: rady a tipy, jak se nebát vyúčtování za vytápění

Nevětrejte dlouho, zato účinně

Babí léto je za námi a teploty pomalu začínají klesat k nule. S příchodem zimy se možná už teď bojíte, jaké vyúčtování vám po topné sezóně přijde tentokrát. Pokud však dáte na naše rady a doporučení, možná budete nakonec příjemně překvapeni. Přitom se nejedná o nijak složitá a nákladná opatření. Jak tedy na to?

1. Nepřetápějte a teplotu regulujte

V českých domácnostech bývá mnohdy přetopeno. A právě zde platí, že čím vyšší teplota, tím větší výdaje a naopak . Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti již o jeden 1 °C, dojde ke snížení spotřeby energie o šest procent,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy , který dále dodává : „Není třeba, abyste měli v každé místnosti stejnou teplotu. V ložnici většinou uvítáme nižší teploty, zatímco v obýváku si při sledování rádi přitopíme.“ Takový komfort například umožňují termostatické hlavice na radiátorech.

2. Pozornost si zaslouží radiátory

Jednoduchá úsporná opatření se týkají i radiátorů. Jednak je vhodné je zbavit prachu a očistit. Vyvarujte se toho, abyste je zakrývali různými ochrannými kryty nebo nábytkem, nesušte na nich ani prádlo. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce. Místnost se jinak nebude dostatečně prohřívat a vy budete mít pocit, že stále topíte málo.

3. Nevětrejte dlouho, zato účinně

Ani v zimě nezapomínejte větrat. Je to důležité pro udržení správného klima v místnostech. Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání. Nebojte se otevřít okna dokořán a třeba i udělat průvan. Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se postupně ochladily a museli byste celou místnost vytápět znova.

4. Časté vypínání topení úspory nepřinese

„Velmi často se setkáváme u našich zákazníků s tím, že ačkoli říkají, že topení často vypínají , nedaří se jim spotřebu energií za vytápění snížit,“ zmiňuje Libor Holub. Dle jeho doporučení je vhodné při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snížit, ale ne úplně vypnout. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu.

5. Zkontrolujte si, jestli neplatíte za energie zbytečně moc

Jednoduchý způsob, jak za energie ušetřit, je najít si levnějšího dodavatele. Libor Holub k tomu uvádí : „Ačkoli je již topná sezóna, tak změna se těm, kteří ještě dodavatele elektřiny či plynu nezměnili, rozhodně vyplatí. Vždy totiž najdou alternativního obchodníka, který nabízí nižší ceny.“ Zároveň se nedívejte jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o spolehlivou a stabilní firmu s dobrým zákaznickým servisem.

Tip navíc: poraďte se s odborníkem a zdarma !

Pokud jste se rozhodli, že výdaje za energie ve svém rodinném rozpočtu zásadně zkrotíte, můžete se obrátit i na energetické poradce. Například odborníci z Bohemia Energy vám poradí s orientací ve fakturách, zaměří se na spotřebu a stáří vašich spotřebičů, podívají se na to, zda není čas přemýšlet o zateplení, či výměně oken, nebo zda si nepořídit vlastní solární elektrárnu. Výsledkem setkání jsou doporučení konkrétních úsporných opatření a případně pomoc s jejich realizací. Toto individuální poradenství je zcela zdarma a poskytujeme je všem zájemcům. Tedy i těm, kteří nejsou našimi zákazníky,“ doplňuje Libor Holub .



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky