Nová pravidla pro stavby od ledna – diskuze pokračují, musí přijít další změny, tvrdí odborníci
Novela stavebního zákona začne platit už od 1. ledna, diskuze nad jejími přínosy a negativy ale neutuchají. I to potvrzuje, že budou potřeba další a mnohem výraznější změny, pokud se má Česká republika dostat z nelichotivého 127. místa ve složitosti povolování staveb žebříčku Světové Banky. Odborníci, kteří se v polovině prosince sešli na pozvání rezidenčního stavaře Central Group, jako hlavní výhody označili institut společného územního a stavebního řízení a usměrnění účastenství spolků na úroveň běžnou v západní Evropě. Kritizují naopak přetrvávající kolize mezi stanovisky jednotlivých dotčených orgánů nebo chybného přenášení odpovědnosti na stavebníky.
Při stavbě jakkoliv velkého rodinného domu bude stačit ohlášení stavby. Časová úspora? Několik měsíců. U liniových staveb bude v některých případech možné tzv. vybočení z koridoru. Tím odpadne nutnost změny územního plánu. Časová úspora? Zhruba 2 roky. Kratší lhůty pro podání návrhu na přezkum opatření obecné povahy. Časová úspora? Až 2 roky. Ministerstvo pro místní rozvoj si dalo záležet, aby zjednodušení a ulehčení povolování staveb bylo vidět v konkrétních situacích.
Hlavním negativem novely je ale podle odborníků to, že je opět pouze uměním možného, i když jak je vidět na předchozích příkladech, současnou přeregulovanost stavebního práva alespoň částečně zlepší. „Já v zákoně stále nenacházím zakódovaný entuziazmus, aby se stavělo, budovalo. Duch zákona může být totiž pozitivní nebo negativní. Otevřené dveře k tomu, aby se při splnění jasně daných podmínek snadno dosáhlo stavění, nenacházím. Spíše bych řekl, že je stavební zákon koncipován tak, že při splnění četných často vágních podmínek bude stavění možné připustit. To je velký rozdíl!“ shrnuje architekt Josef Pleskot u výše zmíněného kulatého stolu.
Podle Jiřího Plose, pedagoga Fakulty architektury ČVUT Praha a poradce České komory architektů, je stavební zákon špatný a ani rozsáhlými novelizacemi jej nelze zbavit různých rozporů, které budou vždy velmi zneužitelné. „Jedná se především právě o působení dotčených orgánů a (ne)řešení kolizí mezi jejich stanovisky stavebními úřady, o přenášení odpovědnosti za obstarání závazných stanovisek na stavebníky, místo aby byl celý proces pod efektivní kontrolou stavebních úřadů,“ tvrdí.
Sám Central Group vyzkouší při stavbách některé novinky už příští rok. „Chystáme se jít cestou společného řízení například u projektu na Zahradním Městě. Věříme, že se nám podaří zkrátit dobu povolování na třetinu, možná i na polovinu, což by mohlo částečně napomoci řešit nedostatek nových bytů, kterých se poslední dva roky prodá o polovinu více než se povolí,“ dodává výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Zkrácení procesů vydávání stavebních povolení se ale nelíbí každému. Zákon totiž omezuje vliv spolků, které se zabývají ochranou životního prostředí. Ty budou nově zapojeny jen tam, kde se vyžaduje posouzení vlivu na životní prostředí EIA. „Pravidla byla nastavena od samého počátku velmi nedokonale a velmi široce a umožňují nyní účast mimořádně široké škále různých spolků, které často vznikají ad hoc jen k zabránění určitému záměru. Za zájmy ochrany přírody a krajiny často skrývají zcela soukromé zájmy, které by jinak prosazovat nebylo možno. Otevřel se tak zásahům veřejnosti i prostor velmi soukromý,“ soudí Jiří Plos.
S tím ale zásadně nesouhlasí právě ekologické organizace. „Stát nedokázal k novele předložit jedinou studii o příčinách průtahů v řízeních. Spolky se účastní jen nepatrného zlomku rozhodování o stavbách. Průzkum řízení vedených stavebními úřady velkých měst před třemi roky ukázal, že některý/kterýkoli z účastníků povolování staveb (obec, majitel sousedních pozemků či spolek) se odvolal jen v pěti procentech případů. V drtivé většině případů mu nadřízený úřad dal za pravdu,“ uvedly ve společném prohlášení zástupci Hnutí Duha a dalších.
MMR ještě pod vedením ministryně Šlechtové připravilo stručné základní obrysy celkové rekodifikace stavebního práva. Více si můžete přečíst v tomto článku, jednotlivé části pak jsou podrobněji probírány v dalších textech zde.
Vanda Kofroňová
Příspěvek Nová pravidla pro stavby od ledna – diskuze pokračují, musí přijít další změny, tvrdí odborníci pochází z Ekonomický deník
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk
- Vesnický dům jako z jiného století
- Jak šetřit energie i náklady díky moderním technologiím zelených střech