Rok 2018: trh s novými byty v Praze bude stagnovat, poptávka stále převyšuje nabídku
Zásoba nabízených bytů se tenčí. Z 5500 na začátku roku 2016 jich je nyní jen něco kolem 4000. Naše analýzy projektů zablokovaných v nekonečném povolovacím procesu navíc mnoho optimismu do žil nevlévají. Nabídka na pražském trhu bude tedy nejspíše i nadále klesat, možná až k hranici 3500 bytů.
Přesto by se mohlo zdát, že při 5500 prodaných bytech ještě pořád mají koupěchtiví Pražané z čeho vybírat. Vzhledem k razantnímu zvýšení cen v uplynulých dvou letech o zhruba 40 procent se ale velká část z nabízených bytů dostala zcela mimo příjmové možnosti běžných domácností. Reálná nabídka cenově dostupných bytů s cenami do 60 tisíc za m2 se tak nyní pohybuje kolem pětistovky. A to pro milionové město opravdu dostatečné není.
Statistiky vypadají pozitivně, ale jen opticky
V uplynulém roce narostly počty bytů, které úřady povolují. Zdálo by se tedy, že je vše na nejlepší cestě. Problémem ale je, že základna roku 2016 je tak tragicky nízko, že ani 300procentní nárůst povolení by aktuální poptávku nepokryl. Počty povolených bytů na úrovni kolem dvou až tří tisíc za rok jsou stále poloviční oproti prodeji a třetinové oproti poptávce.
Podle Strategického plánu by se do roku 2030 mohlo do Prahy přistěhovat až 160 tisíc lidí. Při průměrné pražské domácnosti čítající 2,1 obyvatele na byt, by tak bylo třeba jen pro tyto nové obyvatele ročně postavit kolem pěti až šesti tisíc nových bytů. O tom se ale Praze může jen zdát. Loni jich byly za tři čtvrtletí dokončeny necelé 4000. Naprostá většina z nich je ale již dávno předem vyprodaná, a tak skomírající nabídku trhu nedoplní.
A to vůbec nebereme v potaz jakoukoli obnovu zastarávajícího pražského bytového fondu. Ten má průměrné stáří přes 60 let. V Praze je přes 600 tisíc bytů a necelých 6000 nově postavených tak představuje obnovu jen necelého procenta bytů.
Problémem také je, že se zásoby povolení z minula, z nichž žili developeři v loňském roce, pomalu vyčerpávají. Pokud úřady nezmění svůj přístup, budeme letos svědky dalšího růstu cen. Podle všeho nejméně o pět procent. Růst způsobí omezenější nabídka. Na druhou stranu poptávku budou limitovat opatření ČNB na hypotečním trhu, které nejspíše dále zdraží hypotéky a omezí jejich dostupnost. Investovat do vlastního bydlení ale budou domácnosti i nadále a nikdo se tomu nemůže divit. Stále se to totiž vyplatí. Minimálně do doby, než budou splátky hypotéky výrazně dražší než nájemné.
Snad komunální volby při nesou změnu
Zablokovanou situaci v Praze bohužel koaliční smlouva na magistrátu neumožňuje nyní řešit. Takže je před námi další promarněný rok. Snad ale v letošních komunálních volbách lidé pochopí a dají jasně najevo, že jen líbivé řeči nejrůznějších aktivistů, které vedly k totální paralýze města, nemohou být přijatelným politickým programem. Volání po změně už je snad znát. Nasvědčují tomu výsledky parlamentních voleb. A vzhledem k tomu, jak negativně dopadá aktuální situace na dostupnost bydlení pro střední třídu, si snad i politici uvědomí, že město nemůže žít jen ze své podstaty a stát se skanzenem pro turisty.
Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group, a. s.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk