Investice do developerských projektů – vyplatí se?
Developerské projekty patří do velmi žádaného zboží kupujících klientů. Jsou hezké, nové, moderně řešené a většinou mají balkon či terasu. Kdo z nás by takové bydlení nechtěl. Nezáleží ani na tom, že developerské byty jsou většinou dražší, než původní.
Při posuzování developerských projektů buďte obezřetní. V našem prostředí není nabídka nejširší a stále se na trhu pohybuje dost firem, jejichž portfolio není zcela transparentní.
U developerských projektů je velkou nevýhodou vysoká pořizovací cena a také nutnost mít k dispozici alespoň část peněz ještě před dokončením stavby. Peníze tedy máte „uvázané“ v bytě, ale příjem z bytu zatím nemáte. Navíc je nutno zvážit i rizika spojená s možným nedokončením stavby, komplikacemi při výstavbě nebo riziko nekvalitního provedení.
„Jako nevýhodu je nutné zmínit nedostatečnou nabídku trhu developerských projektů – nabídka je ve většině měst malá, a tak je výběr vhodné investice náročnější. Tato nebezpečí lze ale eliminovat vhodným výběrem projektu a developera. Váš makléř vám s výběrem rád pomůže,“ říká Mgr. Dominik Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.
Na druhé straně je největším kladem fakt, že se jedná o novostavbu. V následujících 15 až 20 letech tak nebudete muset do bytu investovat žádné další peníze. S tím souvisí i vyšší výnos z nájmů a velká atraktivita pro nájemníky.
Pro koho je tedy investice do developerského projektu vhodná?
„Pokud hodláte investovat do jednoho bytu, pak je nutné celou transakci dobře spočítat a zhodnotit, zda je výnos dostatečný a zda je tedy tato investice vhodná. Dobrý realitní makléř vám pomůže zjistit tržní cenu nájemného a spočítá očekávatelné zhodnocení bytu v čase. Díky tomu můžete svoji investici dobře vyhodnotit,“ vysvětluje Mgr. Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.
Plánujete-li koupi vyššího množství jednotek, můžete v případě investice do developerského projektu realizovat ještě dodatečný zisk. Developer je často ochotný poskytnout množstevní slevu při nákupu více jednotek ve stejném projektu.
Vytěžit co nejvíc
Poslední starostí v tomto běhu na dlouhou trať je shánění slušných nájemníků. Většina investorů této fázi nechce věnovat čas. Dobrou službou v tento moment bude správa investičního bytu, kdy veškeré starosti a formality přenecháváte v rukách odborníků.
„V případě investičních novostaveb doporučujeme byt plně vybavit a nabídnout jej „ihned k nastěhování“. Dosáhnete tím nejen vyššího výnosu, ale také si rozšíříte okruh potenciálních nájemníků. Využijte služeb makléře, který hovoří cizími jazyky, abyste svou nabídkou oslovili i zahraniční nájemníky,“ shrnuje Mgr. Dominik Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.
CENTURY 21
CENTURY 21 se řadí mezi nejstarší franšízingové společnosti v realitách. Na český trh vstoupila v roce 2008 s rychlou expanzí. V současné době reprezentuje společnost CENTURY 21 v České republice 50 realitních kanceláří v různých fázích otevření. Úspěch společnosti potvrzuje i umístění na stupních vítězů v kategorii KB Franchisor roku v soutěži Franchisa roku. Své prvenství na extrémně konkurenčním realitním trhu staví na prvotřídních službách a kvalitním poradenství, jímž její makléři pomáhají klientům s prodejem, koupí či pronájmem nemovitostí.
Více informací na: http://www.century21.cz/
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech
- Jak bydlí domácnosti podle výsledků sčítání lidu - struktura bytových domácností
- Jak bydlí domácnosti podle výsledků sčítání lidu - Vývoj počtu a struktury bytových domácností
- Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion. Lidé již vysoko zabetonované sazby hypoték akceptovali
- Kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda v zimě nezamrzá. Pracuje efektivně i při teplotách kolem -20 °C
- ČEZ a THMÚ ve spolupráci s Ústím nad Labem zajistí dodávky tepla pro obyvatele na další desítky let