Užitečné rady a tipy k odzimování sekačky
„Ze zkušenosti mohu říci, že budete-li dodržovat alespoň základní pravidla péče o sekačku, odmění se vám dlouholetou spolehlivostí,“ říká Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT.
Nejprve sekačku očistěte
Pokud jste zanedbali očištění sekačky před jejím uložením po sezóně, prvním krokem po jejím vyvezení je důkladné očištění. Čistota sekačky bývá často podceňována, přitom důsledky špatné péče v tomto ohledu mohou být fatální. Proto tento základní bod nepodceňujte.
Vyměňte olej, motor potřebuje mazat
Jedním ze základních kroků údržby sekačky je pravidelná výměna motorového oleje. Motor pro hladký a bezproblémový chod potřebuje dobře mazat. Během provozu se do oleje ovšem uvolňují kovové mikročástice, které jeho účinky postupně snižují. Proto je třeba jej vedle doplňování také pravidelně měnit za nový. Četnost výměny u pravidelně používané sekačky je určena výrobcem motoru – u motorů HECHT doporučujeme olej měnit zpravidla hned po prvních 5 hodinách provozu a následně každých dalších 50 hodin nebo nejméně jednou za rok.
Dejte nový vzduchový filtr
Vzduchový filtr sekačky je jednou z jejích nejexponovanějších částí. Aby měl motor vysoký výkon, potřebuje dostatečný přísun vzduchu pro kvalitní spalování. Není však možné nasávat vzduch plný prachu a nečistot, které by zanášely palivové cesty a způsobovaly zvýšené opotřebení motoru. Proto je sání sekačky chráněno vzduchovým filtrem, který prach a nečistoty zadržuje.
„Na filtru se prachové částice usazují, postupně však snižují jeho průchodnost, a proto je třeba jej pravidelně čistit a měnit. Filtr by se měl čistit každých 25 pracovních hodin a nejlépe 1x za rok úplně vyměnit. Sekačka se zaneseným filtrem špatně startuje, má vysokou spotřebu paliva a nízký výkon,” vysvětluje princip výměny Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT.
Zkontrolujte nebo vyměňte svíčky
Zapalovací svíčka by se měla jednou za rok vyměnit, nebo alespoň nechat zkontrolovat odborníkem. Vadná svíčka může být totiž zdrojem mnohých dalších problémů. A bez funkční svíčky motor vůbec nenastartujete.
Doplňte palivo
Pokud sekačku mimo sezónu nepoužíváte, je nutné vypustit starý benzín a na jaře benzín opět doplnit. Moderní paliva totiž obsahují biologické složky, které jsou nestabilní, vážou na sebe vodu, gelovatí a ucpávají pak palivový systém. Pokud necháte v sekačce stát benzín několik měsíců, může se na jaře stát, že biologické složky reagující se vzdušnou vlhkostí úplně ucpou karburátor a bude nutné jej složitě mechanicky vyčistit. Pokud nechcete benzín vypouštět, použijte alespoň vhodná aditiva, která zabraňují degradaci paliva.
Promažte pohyblivé části
Další velmi opomíjenou údržbou sekačky je mazání jejích pohyblivých částí. Ty je třeba pravidelně promazávat vhodným olejem, nebo vazelínou. Promažte také ložiska kol a u moderních tříkolových sekaček nezapomeňte promazat čep zatáčení předního kola. Rozhodně také neuškodí prokápnout olejem ovládací lanka, čepy táhla nastavení výšky a podobně. Dobře promazané pohyblivé části se snadněji pohybují, zároveň se tak snižuje jejich opotřebení a prodlužujete i životnost celé sekačky.
Zkontrolujte ostrost nože
Dobře nabroušený nůž je základem kvalitního sečení – sekačka s tupým nožem trávu spíše „trhá“, než seče. Konečky trávníku jsou pak roztřepené, trávník rychle ztrácí vlhkost a zasychá. Tupý nůž je také nejčastější příčinou špatného plnění koše sekačky. Broušení nože se však musí provádět tak, aby byl nůž dobře vyvážen, jinak je zdrojem nadměrných vibrací. Ty zvyšují opotřebení sekačky, a mohou podstatně zkrátit její životnost. Broušení nože je proto vždy lepší svěřit odborníkovi.
Dobrá rada na závěr
Jsme národem kutilů. Při opravách tak složitého stroje, jakým je motorová sekačka, však kutilství nemá místo. Vždy používejte jen sekačku se všemi kryty, s originálními díly. Vlastnoručně vyrobené doplňky, zásahy do konstrukce a odstraňování částí sekačky mohou být velice nebezpečné.
Teď už nám nic nebrání nastartovat naše benzínové parťáky a opět se vydat na dobrodružnou jízdu kolem domu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Kdo má a kdo nemá nárok na ošetřovné. A jak jej čerpat
- Vánoční tramvaj z Olomouce třetí nejhezčí v Evropě (video)
- Radioporadna: Jak se budou lišit „rychlorozvody“ od tradičního rozvodu? Urychlení procesu má být opravdu (audio)
- Radioporadna: Nevyjedete zledovatělý kopec popředu? Tak to zkuste pozadu. Radí zkušený instruktor (audio)
- Středočeské příběhy: Vlastimil Cífka shromáždil velkou sbírku pivních suvenýrů (audio)
- Bývalou prodejnu využije druhý plzeňský obvod jako místo pro setkávání