Nové byty: vede Praha 9 a 5, centrum města opět propadlo
V Praze se od října do konce roku 2017 prodalo celkem 1101 nových bytů. „Z toho se 341 bytů nacházelo na území Prahy 9, 217 bytů v Praze 5 a 129 bytů v Praze 10. Nejvíce bytů se prodalo v Letňanech a Vysočanech, kupci vyhledávali také Smíchov či Michle,“ přibližuje prodejní statistiky analytik společnost EKOSPOL Matyáš Hančl a dodal, že EKOSPOL v daném období monitoroval celkem 146 aktivních developerů.
Na opačném konci tabulky zůstávají centrální části Praha 1 a 2, kde se celkem prodalo 30 nových bytů. „Prodejní statistiky, které jsou nejlepším ukazatelem reálné poptávky, opakovaně potvrzují, že předražené lokality v nejužším centru lidi příliš nelákají. Kupující dlouhodobě upřednostňují prověřené lokality uprostřed zeleně, které nabízí velmi kvalitní bydlení. Rezidenční projekty vznikají v lokalitách s dobrou dopravní dostupností a velmi širokou občanskou vybaveností. Bydlení zde přitom nabízí i další benefity, například blízkou zeleň či klidná místa pro aktivní sportování,“ podotýká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU. Podle něj na tento trend poptávky reagují i firmy, kterým záleží na přání klientů.
Mezi nejméně prodávané lokality s alespoň jedním aktivním developerským projektem se ve čtvrtém čtvrtletí zařadily Lysolaje, Liboc, Bubeneč, Podolí, Staré město, Nusle, Cholupice, Veleslavín, Újezd nad Lesy a Strašnice.
Data dostupných bytů doplňují prodejní statistiky, které EKOSPOL zveřejnil v minulých týdnech. Podle nich se v loňském roce prodalo v hlavním městě celkem 5381 nových bytů, což bylo meziročně o pětinu méně. Průměrná cena prodaného bytu na konci loňského roku vzrostla na 6,4 milionu korun, což znamená meziroční nárůst o 1,5 milionu korun.
Metodiku EKOSPOLU dlouhodobě používá i IPR
EKOSPOL, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze více než deset let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Využil ji i ve své analýze developerských projektů 2016 ( http://bit.ly/2eup68W ).
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk