Jak u domu postavit terasu
Ozdobou
každého rodinného domu nebo chalupy je terasa. Ať už se rozhodujete mezi
přírodním kamenem, dlaždicemi z jemné kameniny, betonovou dlažbou, dřevem
nebo WPC, důležitá pro stavbu je základová plocha. Pokud připravíte dobré
základy, budete mít pokládku terasových desek snazší. Nechte se inspirovat
praktickým návodem odborníků z Hornbachu, jak u domu vybudovat terasu.
„Plochu
terasy si vyznačte pomocí napnuté zednické šňůry nebo značkovacím sprejem. Na
délku i šířku přidejte vždy 20 cm. Z plochy vykopejte zeminu do takové hloubky,
aby celá konstrukce měla požadovanou výšku pod dveřmi terasy,“ radí Richard
Klička, odborník z oddělení stavby v projektových marketech Hornbach
a dodává, že při kopání je důležité vytvořit směrem od domu sklon 2 %, díky čemuž
se bude voda automaticky odvádět od základů domu. Připravenou plochu zhutněte
vibrační deskou.
Příprava
základové plochy
Dvouprocentní sklon terasy nastavíte pomocí nataženého zednického provazu. U zdi domu na výšku definovaného horního okraje terasy upevněte provázek, pomocí vodováhy ho metr veďte ve vodorovné pozici. Každý metr vzdálený od domu označte další vztyčný bod, v každém bodě provaz přidělejte pomocí lepenky o 2 cm níž. Tento krok opakujte po každém dalším metru až na konec terasy. Na konci provázek upevněte do dané výšky vyznačení. Takto vedená zednická šňůra vytvoří rovnoměrný sklon 2 %.
Stavba obrubníků
Základovou plochu začněte stavbou obrubníků. „Obruby se umisťují na zhutněnou zeminu podél plánované konstrukce, rozměr vnějších okrajů by se měl dotýkat vytyčené zednické šňůry. Rozmíchejte venkovní stavební beton, aby byl navlhlý, a naneste ho na zem jako 4 až 5 cm silný pás pro první obrubu,“ vysvětluje Richard Klička z Hornbachu. Obrubník se umístí do připraveného betonu a zaklepe gumovou palicí. Přitom je důležité podle vodováhy sledovat vodorovné usazení. Tímto způsobem se pokládají obrubníky po celém okraji terasy.
Základní deska z dlažebního štěrku
Podle druhu terasové krytiny lze vnitřní prostor vyplnit mrazuvzdorným materiálem a zhutnit 4 cm vrstvou dlažebního štěrku. Terasové desky je možné pokládat už na takto připravený štěrk. Další variantou je štěrk zalít betonem anebo do něho postavit rektifikační terče, jejichž výhodou je snadná úprava výšky. Při pokládce terasových desek rovnou na štěrkové podloží, musí být povrch zcela rovný a s daným 2% sklonem. Rovný povrch vytvoříte pomocí T profilu jako stěrky. Podle šňůr tak pomocí stahovacích latí vyrovnejte potřebný sklon a celou plochu stáhněte.
Příprava terasových desek
Před
samotnou pokládkou terasových desek zkontrolujte, zda nejsou poškozené. „Již
položený materiál nelze reklamovat. Při pokládce se řiďte pokyny od výrobce.
Ještě nepoložené desky je nutné bezpečně uschovat,“ doporučuje odborník
z Hornbachu a dodává, že u potažených desek může zakrytí fólií vést
k orosení, které může vyvolávat vykvétání. Potažené desky proto až do
zpracování nechte uskladněné bez fólie na nějakém chráněném místě.
„Pokud pro pokládku nechcete desky přiřezávat, je nutné přesně změřit plochu mezi obrubami. Kromě rozměrů desek zohledněte také šířku spáry mezi deskami a od okraje,“ radí Richard Klička z Hornbachu, „pokud bude nutné desky přiřezávat, naplánujte položení celých desek na důležitá a dobře viditelná místa a nařezané desky pokládejte u strany domu.“
Pokládka terasových desek
Desky se pokládají od kraje, aby se nemuselo šlapat po ploše se štěrkem. U okrajů zachovejte mezeru na spáry. „První řadu desek položte přesně v zákrytu, chyby při pokládce první řady se vždy projeví i na všech dalších řadách. Proto desky pokládejte vždy s rovnoměrnou mezerou, pro udržení správné šířky spárů použijte spárovací křížky a rovnost povrchu stále kontrolujte podle vodováhy,“ radí Richard Klička z Hornbachu. Terasové desky lze pokládat s křížovými spárami nebo přesazenými spárami. Lehce poklepejte desky gumovou palicí do štěrkového lože.
Gumová palice by neměla barvit. Během pokládky vodováhou kontrolujte rovinnost mezi deskami a v případě potřeby je vyrovnejte. Příliš zatlučené desky se nadzdvihnou a podloží trochou štěrku. Po dokončení pokládky se odstraní spárovací křížky. Spáry se zajistí spárovacím štěrkem, který se úhlopříčně ke spárám zamete.
Hornbach
Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes pět generací. Společnost v současné době provozuje 154 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.
Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.
Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 16 500 zaměstnanců, z toho přibližně 1 430 v České republice.
Více informací na: www.hornbach.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografie
Články Zahrada
- Rostliny na některých místech Moravy jsou stále aktivní (video)
- Zelené světy: Hortenzie pěstované v nádobách si u Čechů získávají stále větší oblibu (audio)
- Zahrádkářské tipy: Co bude výsadba vánočního stromku z kontejneru znamenat pro naši zahradu? (audio)
- Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu (Zahrádkářské tipy) (audio)
- Z řepkového pole vytvořili udržitelnou zahradu: Inspirujte se příběhem Zahrady Panorama
- Mají papriky ještě šanci dozrát? Mají, musíte jim ale trochu pomoci (Radioporadna) (audio)