Nejvíce nových bytů nabízí developeři v Praze 5 a 9
Celkem bylo na přelomu roku v cenících developerů dostupných 2975 nových bytů, což je nejméně za posledních jedenáct let. „Výrazně roste význam lokalit, kde v minulých letech rezidenční výstavba nebyla tak silná. Díky několika novým projektům se na první místo dostal Smíchov, kde developeři nabízeli celkem 304 nových bytů. Hned za ním skončily s 275 byty v nabídce Letňany,“ přibližuje prodejní statistiky hlavní analytik společnost EKOSPOL Matyáš Hančl.
Na opačném konci tabulky tradičně zůstávají centrální části Praha 1 a 2, kde developeři nabízeli celkem 40 nových bytů. „Nabídky developerů tak kopírují poptávku lidí, která se dlouhodobě nemění. Předražené centrum zájemce o vlastní bydlení netáhne, raději se poohlédnou po klidné lokalitě s dobrou dopravní obslužností a zelení v sousedství. Rezidenční projekty proto vznikají hlavně v prověřených lokalitách nabízejících širokou občanskou vybavenost, což se odráží ve statistikách dostupných bytů,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU. Podle něj na tento trend poptávky reagují i firmy, kterým záleží na přání klientů.
Nejlevnější byty jsou v Praze 10, kde průměrná cena bytu nabízeného v cenících developerů činí 4,75 milionu korun (79 521 korun za metr čtvereční). Druhé místo patří Praze 9, kde průměrná cena dostupného bytu dosahuje 5,15 milionu korun. Při přepočtu průměrné ceny na metr čtvereční průměrného bytu zde vychází částka 73 117 korun, což je nejméně z celé Prahy. Třetí místo s průměrnou cenou 5,68 milionu korun za byt (76 969 korun za metr čtvereční) obsadila Praha 4. Naopak v Praze 2 se průměrná cena dostupného bytu vyšplhala na 13,39 milionu korun (133 962 korun za metr čtvereční).
Data dostupných bytů doplňují prodejní statistiky, které EKOSPOL zveřejnil v minulých týdnech. Podle nich se v loňském roce prodalo v hlavním městě celkem 5381 nových bytů, což bylo meziročně o pětinu méně. Průměrná cena prodaného bytu na konci loňského roku vzrostla na 6,4 milionu korun, což znamená meziroční nárůst o 1,5 milionu korun. Nejvíce bytů se v posledním čtvrtletí loňského roku prodalo v Praze 9, 5 a 10.
Metodiku EKOSPOLU dlouhodobě používá i IPR
EKOSPOL, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze více než deset let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Využil ji i ve své analýze developerských projektů 2016 ( http://bit.ly/2eup68W ).
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie
Články Stavba
- Povolování staveb v Česku zkolabovalo. Doslova
- Pasivní dům – investice, která se díky dotacím vyplatí
- Rodinný dům s důrazem na kvalitu materiálu a řemesla
- Plánujete novou střechu? Začněte s přípravou už teď
- Zavedení podrobnější evidence plastových obalů by významně usnadnilo jejich recyklaci
- Schlieger nabízí nové fotovoltaické panely AIKO přinášející více elektřiny a vyšší finanční zisk