Počet odcizených motocyklů se za 5 let snížil o polovinu, i díky lepším technologiím
Jednostopá vozidla neboli motocykly se podle statistik ministerstva vnitra v loňském roce nejvíce kradly v Jihomoravském kraji (především v Brně, 38 %), Středočeském kraji (zejména v Mělníku a jeho okolí, 20 %) a v Praze (23 %). Do konce loňského roku se však celkový počet odcizených motocyklů v České republice oproti údajům před 5 lety snížil o 477, tedy o 52,7 %. Ministerstvo výrazný úbytek krádeží přičítá nižší motivaci krást z finančních důvodů, a to díky lepší životní úrovni obyvatel, ale i stále se zlepšujícímu technickému zabezpečení motocyklů.
Imobilizéry fungují stejně jako u automobilů
Před samotným pokusem o odcizení motocyklu může potenciálního pachatele odradit i jen samotné povědomí o technologiích, které se pro zabezpečení moderních motocyklů používají. Ty nejúčinnější, tedy alarmy s vestavěným imobilizérem, využívají u motocyklů stejný princip jako u automobilů – aktivují sirénu i světla a zároveň znemožní stroj nastartovat. „Při pokusu o manipulaci s motocyklem bez originálního klíče spustí alarm jak akustické, tak i vizuální upozornění, tedy sirénu a všechny čtyři směrová světla, která začnou blikat. Integrovaný imobilizér zase nepovolí start motoru, aby se strojem nešlo odjet,“ vysvětluje Petr Krajča z BMW Motorrad systém zabezpečení motocyklů bavorské značky.
Snazším cílem jsou samozřejmě motocykly se starším datem výroby, u nichž technologická výbava nedosahuje stejné úrovně jako u modernějších strojů. Nejlepší míru ochrany samozřejmě poskytuje parkování v zabezpečené garáži, v ideálním případě by ale i zde měl být stroj chráněn dalším bezpečnostním opatřením. „Posloužit může například zámek na kotoučovou brzdu, který lze pořídit i včetně pohybového a otřesového čidla. To v případě potřeby spustí hlasitý alarm. Poslední záchranou může být i skrytá GPS jednotka, podle které policie určí, kde se odcizený motocykl nachází,“ dodává Petr Krajča.
Prevence na prvním místě
Předcházet krádežím motocyklů i automobilů, anebo věcí uvnitř nich, se cíleně věnuje i Policie České republiky svými preventivními aktivitami. Například díky údajům z každoročních statistik zjišťuje rizikové lokality, ve kterých posiluje přítomnost hlídek. Zaměřuje se ale i na kampaně, jejichž účelem je šíření užitečných informací, které občanům pomáhají lépe zabezpečit jejich majetek.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- Budňanská skála v Karlštejně je geologický unikát. Nabízí pohled na hranici dvou vývojových období (Výlety) (audio)
- Petr Fischer: Může dětem vadit, že neumí ve škole držet tužku? (Názory a argumenty) (audio)
- Advent v Livignu: Tradiční oslavy a kouzlo Vánoc v srdci italských Alp
- I v českých hotelech by se během příštího roku mohla objevit robotická recepční (Věda Plus) (audio)
- Kladivo na influencery? Bouře kvůli registracím (Vinohradská 12) (video)