Lidé s nemocným srdcem podceňují příznaky a chodí pozdě k lékaři
Každý rok v Česku přibude 40 tisíc pacientů s chronickým srdečním selháním. Lékaři navíc předpokládají, že do roku 2030 vzroste počet pacientů o čtvrtinu. Často totiž přicházejí k lékaři pozdě, protože podceňují příznaky nemoci a s nemocným srdcem si je vůbec nespojí.
Potíže pana Seidla začaly nenápadně. Stále víc se zadýchával a postupně přestával stačit v práci. "Nemohl jsem pořádně dýchat a když jsem šel do kopce, byl to velký problém," popsal Zdeněk Seidl.
Časem mu začaly otékat i nohy u kotníků. K lékaři ale nešel, dovezla ho tam až záchranka, když doma zkolaboval. "Srdce mi pracuje na 20 %," uvedl Seidl.
Problém je, že lidé si často tyto příznaky vůbec nespojí s vážnou nemocí srdce. "Jsem si právě myslel, že je to z té namáhavé práce," potvrdil Seidl.
Oranžové židle s jakoby oteklými kotníky,které se teď objevily v Praze, mají lidi varovat, aby právě tyto příznaky nepodceňovali. Židle jsou umístěné třeba nad schody a to aby upozornily na další varovný příznak srdečního selhání, jako je zvýšená únava a dušnost.
Lidé si totiž často pletou srdeční selhání s infarktem, který se projevuje tíží na prsou a bolestí u srdce. Příznaky selhání srdce si pak často odůvodňují věkem, nabranými kily anebo těžkou prácí. K lékařům se tak dostanou pozdě, často přijdou až s prvním pobytem v nemocnici.
"Chronické srdeční selhání má horší prognózu, než mají některé typy rakoviny," vysvětlila internistka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Eva Chytilová.
Zhruba polovina pacientů v souvislosti s touto nemocí do 5 až 8 let umírá. Selhání srdce postihne jednoho z pěti lidí nad 40 let. Touto nemocí srdce, jejíž projevy jsou zpočátku jen plíživé, u nás trpí na 200 tisíc lidí a odhaduje se, že dalších 200 tisíc má poruchu srdečních funkcí, která se ještě neprojevila.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji
- V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění
- Black Friday vs. Giving Tuesday: Chystají se Češi utrácet, nebo darovat?
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech