Skutečně byty zdražují? Při srovnání s vývojem příjmů to tak nevypadá

Research, 24.6.2018

Všichni máme v živé paměti, že loni se ČR se svým růstem cen nemovitostí umístila v rámci Evropské unie na úplné špičce. Maxima dosáhl růst českých cen bytových nemovitostí měřený jako House Price Index (HPI) v 2. čtvrtletí, a to na hodnotě 13,3 %. Od té doby HPI zpomaluje: nejnovější dostupný údaj je za poslední loňské čtvrtletí, kdy to bylo 8,4 % (už nikoli evropské maximum).

 

Rozsah reálného zdražování bytových nemovitostí ale získáme až po srovnání s růstem příjmů těch, kteří si tyto nemovitostí kupují, tedy českých domácností. Pokud pro jednoduchost růst příjmů domácností ztotožníme konkrétně s růstem průměrné mzdy (který v 4Q17 činil 7,4 %), pak zjistíme, že v posledním loňském čtvrtletí nemovitosti zdražily fakticky jen o pouhý procentní bod (8,4 - 7,4).

Ještě o trochu překvapivější údaj přinesla před týdnem zveřejněná Zpráva o finanční stabilitě z dílny ČNB. Ve zprávě obsažený graf II.28 (reprodukovaný na následující straně) totiž ukazuje, že ukazatel price-to-income (v grafu modrá čára), tedy podíl ceny „průměrného“ bytu (68 m2) a roční průměrné mzdy, na konci minulého roku dokonce mírně poklesl. Pohledem tohoto ukazatele tedy nemovitosti koncem roku 2017 začaly v průměru de facto zlevňovat! 
               

Porovnat růst HPI a mezd pro začátek letošního roku budeme moci až koncem června, kdy vyjde HPI za 1Q18.

       

Michal Skořepa




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality