5 tipů kde se zapomínáme zabezpečit
1. Světlíky a malá okna
Nikdy nepodceňujte zručnost zlodějů, protože ti jsou schopni se do domu dostat i velmi stísněným vstupem. K vloupání tak dochází třeba přes malá okénka u spíží a sklepů nebo dokonce přes světlíky. Vyhněte se proto pokušení nechávat ve spíži celoročně otevřené okno a zavírejte ho pokaždé, když opouštíte dům. „Zloději jsou schopni často až akrobatických kousků včetně šplhání po střechách,“ doplňuje Kateřina Brázdová ze společnosti Tokoz. „Proto doporučujeme také zabezpečení střešních oken, ideálně pomocí uzamykatelné okenní rozpěry. Ta navíc z vnitřní strany poslouží jako ochrana před otevřením okna malými dětmi.“
2. Vstupy do garáží a sklepů z domů
Výhoda garáže spojené s domem se může snadno změnit v nevýhodu, zvlášť pokud zapomínáte zamykat spojovací dveře mezi obytnou částí a garáží. Pohodlnost se ani v tomto případě nevyplácí. Garáž bývá obecně slabším článkem v zabezpečení domu, a pokud už se do ní zloděj dostane, otevírá se mu cesta i do zbytku vašeho obydlí. Pamatujte na to, že každý zamčený zámek zloděje zpomalí, a někdy ho může i úplně zastavit – třeba když to bude zámek ve vhodné bezpečnostní třídě.
3. Pojištění nebytových prostor
„Máte sklep?“ mohli bychom se zeptat jednou z klasických filmových hlášek. Sklepy a ostatní nebytové prostory mohou být v rámci smlouvy zahrnuty do pojištění domácnosti. Rozhodně byste si ale měli ověřit, zda právě vaše smlouva počítá i se sklepem či kůlnou, a pokud ano, zda nedefinuje i potřebné zabezpečení. Mohlo by se totiž stát, že vloupání do dřevěné kóje zajištěné nevyhovujícím starým zámkem pojišťovna odmítne uznat. Pozor si dejte také na to, jaké předměty do sklepa ukládáte a zda se na ně vaše pojistka vztahuje.
4. Terciární zabezpečení
Zatímco primární zabezpečení se týká vstupů do objektu a sekundární dveří uvnitř, terciární zabezpečení se vztahuje na samotné předměty, které chceme zabezpečit. Můžou to být třeba jízdní kola, motorka, ale i elektronika nebo zahradní nářadí. Pokud se zloději podaří se dostat do objektu, můžete mu připravit těžko překonatelnou překážku v podobě kvalitního zámku typu X box. Ten lze připevnit na strop, stěnu nebo dveře objektu a k němu pak uzamknout všechny cenné věci, o které nechcete přijít.
5. Zabezpečení proti úrazu
Zabezpečení vašeho domu nekončí jen kvalitním zámkem na dveřích, zabezpečenými okny a přístupovými cestami. Každoročně se plní statistiky stovkami úrazů s mnohdy fatálními následky, které způsobí nedostatečně zabezpečené kanály, studny, septiky i bazény. Proto nezapomeňte vybavit veškerá tato místa petlicí s visacím zámkem, které se hodí i do náročných klimatických podmínek. Kanály a šachty můžete zajistit speciálním poklopem s uzamykatelným systémem od společnosti Tokoz, který zabrání pádu osob dovnitř i ukradení víka kanálu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Radioporadna: Čtyři základní opatření, která povedou k nižším nákladům na provoz domácnosti nebo rodinného (audio)
- Hurá do bazénu. Plavání pro seniory opět od února
- Vloni bylo v ČR rekordních 314 hodin, kdy cena elektřiny klesla do záporu. Dalo se tomu částečně předejít zapojením bateriových úložišť
- XXXVIII. ročník Velké ceny Litvínova v krasobruslení
- Koupelnové poličky bez vrtání
- Informace o dani z nemovitých věcí v katastrálních územích obce