Připravte auto na cestu k moři: pozor na kamery, klimatizaci i hasicí přístroje
Téměř čtyři tisíce Čechů mělo loni na dovolené v zahraničí problémy s autem. A to buď kvůli nehodě nebo poruše. Otázkou tedy je, jak naše auto na dlouhé cesty k moři připravit a na co si dát v jednotlivých zemích pozor.
Češi jezdí v letních měsících nejčastěji do třech zemí - na Slovensko, kde jsou povinnosti téměř totožné s Českou republikou, ale také do Itálie a Chorvatska. Právě tam by si řidiči měli dávat pozor na některé specifikace.
"Například v Rakousku je zakázáno používat on board kameru, neměla by být ani na skle. Ve Francii je zase potřeba mít v autě alkohol tester. A doporučuji určitě vesty a mít jich tolik, kolik je lidí ve vozidle," sdělil Pavel Foltýn z Auto ESA.
A je třeba také oddělit některé mýty od pravd. Jeden z nich je o barvě reflexních vest - je totiž jedno, v jaké zemi máte jakou barvu a zda je zelená či červená. "To bychom asi tolik nemuseli řešit a opravdu kromě toho, že se to může plést s policistou, tak nemáte důvod, proč se tím zabývat," upozornil Igor Sirota z ÚAMK.
Odborníci doporučují také pořídit si malý hasicí přístroj, který není v okolních zemích pro cizince v povinné výbavě. Na co si dát pozor, jsou náhradní žárovky. Paradoxně je musí automobilky dávat i k novým vozům, které už ke svícení ale používají nejmodernější technologie bez klasických žárovek.
Pokud vyrážíte na dlouhé cesty, je důležité zkontrolovat například funkčnost klimatizace. Zda je doplněná a má v pořádku filtry. Důležité je také zkontrolovat další kapaliny a gumy.
"Nezapomenout na to zkontrolovat pneumatiky. Policisté obzvláště v Rakousku jsou hákliví nejenom na správnou hloubku vzorku ale i stejný rozměr," upozornil Foltýn.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- YIT ještě letos spustí v Kladně jeden ze svých prvních mimopražských projektů
- Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji
- KRIZE BYDLENÍ: České rodinné domy chátrají, hrozí „bungalizace“ venkova, nejvíce v Královéhradeckém a Plzeňském kraji
- V první polovině roku 2024 se v práci zranilo 22 741 osob, mají nárok na odškodnění
- Black Friday vs. Giving Tuesday: Chystají se Češi utrácet, nebo darovat?
- Bytové domy dobývají regiony, byty v nich vyjdou výrazně levněji než v rodinných domech