Prožijte příjemné léto: jak zmírnit příznaky alergie

Když vás trápí alergie, je to jistě nepříjemné. Příznaky dokáží znepříjemnit i krásné slunné, ale zároveň prašné, dny až čtyřiceti procentům obyvatel České republiky. Právě tolik je totiž u nás přibližně alergiků. Pro pohodlnější zvládnutí alergie stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Jaká to jsou?

Vyhýbejte se alergenu

Nejefektivnější obranou proti nepříjemným příznakům je vyhýbat se kontaktu s alergenem. Stačí vědět, na co jsme citliví, tomuto alergenu se programově vyhýbat a podřídit tomu třeba i denní rytmus. Pokud chcete předejít starostem je vhodné pečlivě sledovat pylové zpravodajství a podle něho si přizpůsobovat své denní aktivity.

Nyní vládne suché letní počasí a z alergenů dominují pyly trav a obilovin. Vedle toho se na alergických potížích může podílet také pyl jitrocele, šťovíku, merlíkovitých rostlin a lípy. Roste také koncentrace pylu kopřivy a vzdušných plísní. Aktuální předpověď koncentrací alergenů najdete na www.pylovasluzba.cz.

Zbavte se prachu

Prach je živnou půdou a líhní alergenů. Navíc v něm může být hned několik alergenů najednou. Přesto se čistota domova stále podceňuje. „Lidé si často ještě doma prach spíše víří, než že by se ho efektivně zbavovali. Například robotické vysavače často udělají více škody než užitku. Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí zpět do místnosti. Prach se proto po vysávání znovu usazuje na nábytku i podlahách. Naopak funkčním řešením jsou vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádí mimo vysávané místnosti. Veškerý nasávaný vzduch s nečistotami tak projde hadicí, trubním rozvodem, přes filtr, a pak odchází ven mimo dům. Tím zabráníte i zvíření jemných částeček, mezi nimiž jsou prach, alergeny a další nečistoty a jejich opětovnému usazení,“ upozorňuje odborník Jiří Najman, Cistydomov.cz.

Posilujte svoje zdraví

Budete-li trávit více času na čerstvém vzduchu, prospěje to celkovému zdravotnímu stavu i průběhu samotné alergie. „Zdraví neprospívá běžný životní styl, kdy trávíme velkou část dne v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu. Zároveň se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému,“ říká MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

Neodkládejte léčbu

Jakmile se objeví vodnatá rýma spolu s pálením a slzením očí, což jsou hlavní příznaky alergie, je vhodné vyhledat odborného lékaře – alergologa. Ten pak pomocí testů zjistí, zda se opravdu jedná o alergii a jaký alergen nám vadí. Lékaři varují, že neléčená alergie může vést až k propuknutí astmatu a zvyšuje také nebezpečí aktivace více druhů alergií. Přesto je stále mnoho lidí, kteří se vyšetření a řešení problému vyhýbají. Věc se však nevyplatí úplně bagatelizovat. „Je prokázáno, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií – například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému,“ upřesňuje na závěr MUDr. Irena Krčmová.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky