Hypotéky v červnu letos poprvé zlevnily, banky se snaží nalákat poslední klienty před zpřísněním

Průměrná úroková sazba u hypoték v červnu letos poprvé klesla, podle aktuálních dat Fincentra Hypoindexu se dostala na 2,49 procenta oproti květnovým 2,51 procenta. Nejvyšší za letošní rok byl v červnu také celkový objem nových hypoték, který dosáhl 19,38 miliardy korun. Zájemce o nemovitost tak nejspíše vystrašily zprávy České národní banky (ČNB), která od letošního října chystá další zpřísnění pravidel pro poskytnutí hypoték. Snaží se proto získat hypotéku na poslední chvíli ještě za lepších podmínek.

Letošní léto tak bude oproti jiným rokům na hypotečním trhu velmi horké. Na příliv posledních zájemců o hypotéku se tak chystají i banky, které připravily spoustu letních akcí. Už na začátku prázdnin představily nejvýznamnější bankovní domy speciální nabídky, výjimkou nejsou hypoteční sazby snížené o výrazné desetiny procentního bodu či možnost až s několikaletým předstihem zafixovat budoucí hypotéku. To všechno se paradoxně děje i poté, co ČNB na konci června opět zvýšila základní úrokovou sazbu. Komerční banky tak, alespoň co se hypoték týče, jdou proti směru vytyčenému centrálními bankéři.

Důvod je pochopitelný: obavy, že nová zpřísnění nařízená ČNB platná od podzimu odříznou od hypotéky další obrovské množství zájemců. Podle odhadů některých bank by hypotéku podle nových pravidel nemusela získat až pětina zájemců. Při průměrné ceně nového bytu v Praze 6,7 milionu korun musí zájemce o hypotéku ze svého složit 1,34 milionu korun a od podzimu mít také čistý příjem přesahující 50 tisíc korun měsíčně. Na to nedosáhne ani spousta domácností, natož jednotlivců.

Dá se tedy očekávat, že nás až do konce září čeká intenzivní hon na poslední váhající jedince. Banky budou stále více argumentovat tím, že později už zájemce na hypotéku dosáhnout nemusí. A mohou mít pravdu. Nesystémové a zbytečné rozhodnutí ČNB totiž dostupnost vlastního bydlení výrazně omezí a stovky tisíc domácností nažene do područí nájemního bydlení. Nájmy však kvůli vynucenému růstu poptávky zdraží a domácnosti bez možnosti získat vlastní byt nakonec za bydlení zaplatí více, než kolik by vynakládaly za splátku hypotéky. Tento paradox však už centrální bankéři řešit nebudou.

 RNDr. Evžen Korec, CSc, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.





Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika